reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Charlie Plummer skal spille Mats «Ibelin» Steen i Morten Tyldums kommende drama, basert på den avdøde gamerens egen blogg. Foto: Richard Shotwell / Invision / AP / NTB

Robert Steen om «Ibelin»-storfilmen: – Noen ganger har en historie en kraft i seg til å bli mer

– Uvirkelig, sier Robert Steen, faren til Mats «Ibelin» Steen, den avdøde gameren som nå skal skildres i en stor Hollywood-film spekket med store stjerner.

Av NTB | 05.11.2025 14:43:39

Kuriosa og kjendiser: – Nå skal altså historien om vår sønn Mats, fra et lite sted i et lite land litt i utkanten av verden, bli en kjempestor Hollywood-produksjon med noen av de kanskje heteste skuespillerne som finnes i verden i dag, sier Steen til NTB og legger til:

– Ja, det er uvirkelig, for vår familie er vel alt som The Kardashians ikke er. En liten Oslo-familie som levde med en sykdom som tok livet til et barn så altfor, altfor tidlig.

Andre unge skuespillere offentliggjort tirsdag kveld i blant annet Deadline var Isabela Merced («Superman», «The Last of Us») og Maisy Stella («Nashville»), mens selveste Anthony Hopkins skal spille bestefaren.

– Det ligger i kortene at Stephen Graham fra «Adolescence»-serien skal spille meg og Toni Collette moren, altså min kone Trude, smiler Steen.

Vendôme Pictures, som laget Oscar-vinneren «Coda» (2021) om et hørende barn av døve foreldre, produserer sammen med produksjonsselskapene Pathé og Neby-Tyldum.

Tyldum ville lage en dramafilm, der fjorårets prisvinnende film «The Remarkable Life of Ibelin» av Benjamin Ree – sett av mange millioner på Netflix – var en dokumentar.

– Da vi sa ja til Morten for over fire år siden, var det nok mest på grunn av hans personlige historie. Han har vært igjennom en del lignende opplevelser, som det som vi som familie opplevde, sier Robert Steen.

– Jeg tror hans film i større grad vil prøve å gå inn i hodet til Mats og beskrive hvordan han hadde det, der Benjamin Rees dokumentar også skildret gaminguniverset og hvordan deres sosiale relasjoner, samhold og fellesskap etableres.

– Jeg tror ikke det blir noen animasjonsdel, som i «The Wonderful Life of Ibelin», men at Tyldum vil bringe den tunge eventyrbiten inn med digital teknologi. Det er naturlig, for det var en viktig del av Mats sitt liv – der han i sitt fysiske liv blir svakere og svakere, mens han i sitt avatarliv blir sterkere og sterkere.

Ibelinprisen ble opprettet av Medietilsynet i fjor for å løfte fram unge rollemodeller som bidrar til en trygg dataspillkultur. 12. november skal den deles ut for første gang under Ungdom og fritids landskonferanse.

– 15 fantastiske ungdommer er nominert til prisen som gamerforbilde. De har spesielle egenskaper i forhold til å inkludere andre og skape trygge omgivelser i spillmiljøet. Det var akkurat det vår Mats gjennom sin avatar Ibelin gjorde i sin spillverden, skriver han på Facebook.

– De sier at Ibelinprisen er en fantastisk måte å bygge på de positive tingene ved skjermbruken og bekjempe de negative. Dette er en verden som i stor utstrekning befolkes av unge mennesker, og der de voksne ikke er til stede, forteller han:

– Det vi vet fra den fysiske verden, er at arenaer hvor barn og unge får lov å være alene har lett for å bli litt «Fluenes herre»-aktige, til de voksne finner sin plass. I mellomtiden blir det å dyrke gode rollemodeller viktig, sier han og forteller om henvendelser fra mange andre land som ønsker å etablere lignende priser i sine land.

Mats «Ibelin» Steen vil ifølge faren bli spilt av Charlie Plummer (26), kjent for sine følsomme og introspektive rolletolkninger, blant annet i «Looking for Alaska».

Det var for fire år siden tok filmregissør Morten Tyldum kontakt med familien til Mats «Ibelin» Steen, som døde i 2014, bare 25 år gammel. Foreldrene hadde fortalt historien til NRK i 2019.

Han sier til NTB at Tyldum vil basere seg på bloggen Mats skrev de siste to årene av sitt liv, kalt «Musings of Life» og som er hans tanker om hvordan det er å være en alvorlig handikappet ung mann.

– Noen ganger har en historie – enten den blir fortalt i en bok, som hørespill eller som film eller serie – en kraft i seg til å bli mer enn bare en historie. Og det opplever jeg at historien om Mats og Ibelin er i ferd med å bli, sier Robert Steen – og sikter også til en ny pris han er juryleder for.

Steen forteller om henvendelser fra Verdens helseorganisasjon.

(©NTB)

Flere nyheter: