To mindreårige pågrepet – politiet undersøker mulig kobling til kriminelt nettverk
To mindreårige på Haugalandet er pågrepet, siktet for forbund om fremkalling av fare for allmennheten, melder Sørvest politidistrikt.
Kriminalitet og rettsvesen: – De er siktet på bakgrunn av at politiet mener at de har inngått en avtale om å begå et alvorlig straffbart forhold et annet sted i landet. Politiet har tatt beslag i elektroniske enheter og jobber med gjennomgang av disse, heter det i en pressemelding fra politidistriktet.
Politiet oppgir ikke hvor i landet de skal ha planlagt å gjøre handlingen, ei heller hva handlingen innebar.
Begge to har forklart seg for politiet.
– Politiet kan ikke gå inn på hva de har sagt i avhør, men de erkjenner ikke straffskyld, sier politiadvokat Else Lokna. Politiet undersøker en mulig kobling til kriminelt nettverk.
– Et sentralt formål med etterforskningen er å undersøke om de to siktede er en del av et kriminelt nettverk. Vi kan ikke utelukke flere pågripelser i saken, sier Lokna.
Ifølge NRK er de to pågrepne henholdsvis 16 og 17 år gamle. 16-åringens forsvarer sier at klienten stiller seg uforstående til siktelsen.
17-åringen sitter i varetekt i voksenfengsel på grunn av plassmangel. Det er satt inn kompenserende tiltak.
De to har tilhørighet på Haugalandet og i Sunnhordland, og begge ble pågrepet på Haugalandet, ifølge politiet. De er varetektsfengslet i en uke med brev- og besøksforbud av hensyn til faren for bevisforspillelse.
Ifølge NRK dreier det som Foxtrot-nettverket. Kanalen skriver at Sørvest politidistrikt samarbeider med Oslo-politiet i saken for å se om det er koblinger til nettverket som organiserte granatangrepene i Oslo og på Strømmen.