reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Nye kunder strømmer til Nordea, konstaterer bankens landsjef i Norge, Randi Marjamaa. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Nye kunder og milliardoverskudd for Nordea

Storbanken Nordea fikk et driftsresultat tilsvarende 18,8 milliarder kroner i tredje kvartal, og dette lå noe over det analytikerne hadde forventet.

Av NTB | 16.10.2025 07:23:25

Økonomi og næringsliv: Bankens samlede utlån er nå på over 911 milliarder kroner, en økning på 110 milliarder kroner det siste året. Dette skyldes blant annet at banken har overtatt Danske Banks personkundeportefølje.

Nordeas utlån i Norge økte med over 10 milliarder kroner i tredje kvartal.

– Rentene har begynt å komme ned, og mange opplever å ha fått bedret sin økonomi. Vi ser økt aktivitet fra de som skal inn på boligmarkedet, med 20 prosent flere som ber om finansieringsbevis, sier Nordeas landsjef i Norge, Randi Marjamaa.

Banken fikk ifølge henne 14.500 nye kunder i Norge i tredje kvartal.

– Etter rentekuttet fra Norges Bank i juni har vi hatt om lag dobbelt så mange henvendelser fra nye kunder som vanlig, sier Marjamaa.

(©NTB)

Flere nyheter: