LIVESENTER
Menu
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) under trontaledebatten i Stortinget. Foto: Javad Parsa / NTB

Støre: Tror USA har sett betydningen av palestinsk identitet i Gaza

Gaza-toppmøtet i Egypt var et viktig første steg for palestinerne og israelerne, sier Støre. Han mener det var viktig at Trump og palestinernes president hilste.

Av NTB | 14.10.2025 11:33:16

Krig og konflikter: – Det har ikke vært amerikansk politikk til nå, men jeg tror de har sett betydningen av at det må være en palestinsk identitet i Gaza og på Vestbredden.

Det sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til NTB på spørsmål om han tror Donald Trump vil støtte en tostatsløsning på Israel–Palestina-konflikten.

Han forteller at flere jobbet for at den amerikanske og den palestinske presidenten Mahmoud Abbas skulle møtes på Gaza-toppmøtet i Egypt mandag.

– Vi fikk til at Trump møtte og tok den palestinske presidenten i hånden. Det var symbolsk viktig.

USAs president Donald Trump og lederne fra Egypt, Qatar og Tyrkia signerte en felles erklæring i den egyptiske byen som skal befeste våpenhvilen mellom Hamas og Israel.

På vei inn for å holde sitt innlegg, sier statsministeren at veien videre i Gaza er uklar og krevende.

– Hvordan Gaza nå kan komme videre med et liv som må opp av ruinene, hvordan Vestbredden unngår å synke ned i en fryktelig vanskelig situasjon, og hvordan det blir politiske kontakter. Det ligger foran oss nå.

– De neste månedene i Gaza handler det om overlevelse, tror jeg. Å få inn nok hjelp, få den distribuert, få folk inn med tak over hodet i et sted hvor 80 prosent er bombet sønder og sammen.

– Det er jo ideer om et slags råd på toppen, og også at det blir noen med palestinsk bakgrunn som tar tak i de løpende oppgavene. Men det skjer jo i en region, på et område hvor det er nødstedte mennesker, fortvilte mennesker, masse våpen og egentlig veldig lite styresett.

I innlegget sitt i trontaledebatten sa Støre at Norge er klar for å hjelpe med det vi kan.

– Vi kjenner partene etter å ha ledet Giverlandsgruppen for Palestina i mange år, og vi har lang erfaring med nødhjelp og humanitær innsats. Det er håp om at dette øyeblikket er vendepunktet vi har jobbet for i Midtøsten, der palestinere og israelere kan leve side om side i fred, sa han fra talerstolen i Stortinget.

– Men det er langt fram, og usikkerheten er stor.

Etter møtet mandag dro Støre hjem til Norge for å delta i trontaledebatten i Stortinget. Der debatteres regjeringens politikk og hovedprioriteringer.

Det er det første, sier han. Men hvem som skal styre i Gaza, blir et viktig tema framover, ifølge Støre.

(©NTB)

Flere nyheter: