Connect with us

Lokalt

Stor oppslutning om årets influensavaksinering

Published

on

Folkehelseinstituttet starter utkjøringen av influensavaksine neste uke. Årets influensavaksine dekker de tre influensavirusene som kan smitte mennesker. Virusene heter influensa A H1 og A H3 og B-Victoria. Foto: Heiko Junge / NTB

I høst har mange innbyggere i Haugalandet og Sunnhordland vist interesse for årets tilbud om influensavaksine. Kommuner rapporterer om god mobilisering og høy etterspørsel.

Vaksine: Vaksinasjonskampanjer har vært organisert gjennom fastleger, helsestasjoner og lokale vaksineringstilbud. Flere steder har det også vært tilbud om drop-in-vaksinasjon for å nå ut til flere.

Målet med innsatsen er å avlaste helsetjenesten – særlig i vintermånedene – og beskytte sårbare grupper. Selv om tallene foreløpig ikke er endelig oppsummert, signaliserer helsetilsyn at dekningen ligger over de siste års gjennomsnitt.

Helsemyndighetene minner om at selv om influensavaksinen ikke gir full beskyttelse, reduserer den risikoen for alvorlig sykdom betydelig. De oppfordrer alle i risikogrupper – eldre, kronisk syke og helsearbeidere – til å vaksinere seg før sesongen topper seg.

Live
Neste
Spilles
Forrige