reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Politidirektør Håkon Skulstad modererer uttalelsene om hvor mange bestillingsdrap politiet har avverget det siste året. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Politidirektøren trekker påstand om bestillingsdrap: – Har formulert meg upresist

Politidirektøren har flere ganger sagt at politiet har avverget et tosifret antall bestillingsdrap. Nå viser det seg å være feil.

Av NTB | 08.10.2025 19:12:51

Kriminalitet og rettsvesen: – Her har jeg formulert meg litt upresist, sier politidirektør Håkon Skulstad til Aftenposten.

Den siste tiden har han gjentatt et budskap om at politiet i Norge det siste året har avverget et tosifret antall bestillingsdrap der kriminelle har bedt barn om å utføre drap for dem.

Han sa det til P4 i forrige uke, og gjentok et lignende budskap på NRK onsdag.

Også på Arendalsuka i begynnelsen av august sa Skulstad at norsk politi har «avverget ti bestillingsdrap eller forsøk på drap» det siste halvåret.

Nå viser det seg at dette ikke stemmer.

Det er alvorlig voldskriminalitet som er avverget, opplyser Kripos til Aftenposten.

– Voldsoppdragene som legges ut på nett av kriminelle nettverk, varierer i alvorlighet, fra grov vold, sprengninger og andre handlinger som fremkaller alvorlig frykt, til oppdrag der intensjonen er drap, sier avdelingsleder Emil Kofoed i Kripos.

Nå innrømmer politidirektøren at det han har sagt, er feil.

– Det er riktig som Kripos uttaler her, dette handler om alvorlige voldsoppdrag, som i noen tilfeller kan ende i drap – eller det er rene drapsbestillinger, svarer han Aftenposten.

(©NTB)

Flere nyheter: