Connect with us

NTB

James Bond midlertidig avvæpnet av sin nye eier

Published

on

Daniel Craig mistet våpenet på filmplakaten for «Spectre». Men pistolløpet er fremdeles en del av logoen til James Bond-filmene. Foto: Michael Sohn / AP / NTB

Den nye eieren av James Bond-universet avvæpnet 007 på filmplakater – og det reagerte fansen kraftig på.

Kultur og underholdning: Nå er nye bilder fra filmene i all stillhet lagt ut for å erstatte de redigerte filmplakatene, melder Variety. Det var i forrige uke at plakater fra James Bond-franchisens tidligere filmer ble lagt ut på den britiske Prime Video-nettsiden. I hvert tilfelle der en pistol tidligere var synlig, var James Bond i praksis blitt digitalt avvæpnet.
På plakatene for «Dr. No» med Sean Connery og «GoldenEye» med Pierce Brosnan er Bonds ikoniske våpen, en Walther PPK, redigert bort fra hendene deres. I «A View to a Kill» så det ut som om Roger Moores armer var blitt forlenget for å fjerne pistolen fra bildet, viser skjermdumper som James Bond-fansen delte i sosiale medier.
For de redigerte 007-plakatene gikk ikke upåaktet hen. Mange fans kritiserte det de kalte sensur – og mente dette varslet om hva som kunne komme til å skje nå som James Bond er eid av Amazon.
– Intet mindre enn kulturell vandalisme, sa forfatteren Scott McCrea ifølge Collider.
Men etter økende kritikk på nettet er de kontroversielle bildene nå fjernet og erstattet med stillbilder fra hver film – selv om også de viser James Bond uten pistol. På et bilde av Daniel Craig i «Skyfall» er bildet blitt beskåret for at våpenet ikke skal synes. Prime Video har nektet å kommentere saken, skriver Variety.
I februar i år ble det klart at det amerikanske studioet Amazon MGM overtok den kreative kontrollen over filmserien, som har vært under den britiske Broccoli-familiens ledelse siden 1962. Skiftet sendte ifølge AP sjokkbølger gjennom filmbransjen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige