reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Et medlem av den syriske valgkommisjonen avlegger stemme ved valget i Latakia. Foto: Hussein Malla / AP / NTB

Valget i Syria i gang – første siden Assads fall

Det første valget siden Syrias leder Bashar al-Assad ble styrtet i fjor, er i gang. Men det er mange begrensninger, og det blir ikke valg i hele landet.

Av NTB | 05.10.2025 11:53:18

Politikk: Rundt 50 valglokaler er åpnet en del steder rundt om i landet søndag, men det er bare ett valglokale i hovedstaden Damaskus. Velgerne har tre timer på seg til å avlegge stemme, men åpningstiden kan forlenges om nødvendig.

Valget er utsatt i områder med drusisk og kurdisk flertall, som Sweida og deler av Hassakah og Raqqa, og det er uklart hvordan disse minoritetene skal representeres i nasjonalforsamlingen.

Selve prosessen skaper imidlertid frykt for at makten forblir konsentrert i hendene på de nye makthaverne i stedet for å åpne for ekte demokratisk endring.

Vanlige syrere får heller ikke anledning til å avlegge stemme. I stedet er det etablert valgkommisjoner som i flere etapper velger representantene i nasjonalforsamlingen.

Overgangsregjeringen insisterer på at den komplekse valgordningen er nødvendig i et land der halve befolkningen er internflyktninger som ofte mangler id-papirer, og der store deler av landets infrastruktur ligger i ruiner, med mangel på strøm, drivstoff og grunnleggende tjenester.

Kritikerne frykter at valget favoriserer dem som har makten i dag og bygger opp under nepotisme, på samme måte som under Assad-systemet.

Kurdiske SDF, som har makten i store deler av det nordøstlige Syria, er kritisk til prosessen.

– Valget åpner ikke for noen ekte endring i Syria, sier SDF-talsmann Farhad al-Shami.

Resultatene av valget er ventet i løpet av mandag eller tirsdag, ifølge det statlige syriske nyhetsbyrået Sana.

.

Den nye nasjonalforsamlingen skal ha 210 medlemmer, men 70 av disse blir utpekt direkte av overgangspresidenten Ahmed al-Sharaa, noe kritikerne mener gir ham full kontroll over forsamlingen.

Mange syrere ser fram til at nye politiske institusjoner tar form, men er frustrert over et system som ser ut til å forsterke elitenes kontroll.

(©NTB)

Flere nyheter: