Menu
Cecilia Brækhus med tittelbeltene etter at hun slo regjerende verdensmester Ema Kozin i sin avskjedskamp som proffbokser. Foto: Annika Byrde / NTB

Cecilia Brækhus slo Kozin i avskjedskampen – legger opp med to VM-titler

Cecilia Brækhus (44) satte et verdig punktum for proffkarrieren da hun slo 26-årige Ema Kozin og erobret slovenerens VM-titler i super weltervekt.

Av NTB | 04.10.2025 23:33:50

Sport: Det var hovedkampen i lørdagens proffstevne i Lillestrøm, og den endte med at Brækhus overtok WBC- og WBO-tittelen til Kozin.

– Jeg har jobbet kjempehardt for dette. Det har vært brutalt og slitsomt, men dette er et av de største øyeblikkene i boksekarrieren min, sa Brækhus i ringen etter sin enstemmige poengseier.

– Ema var en tøff motstander, og det er derfor vi har trent som et helvete i tre måneder.

Det blir aldri aktuelt å forsvare titlene hun vant.

– Nei, nå er jeg ferdig med boksing.

Allerede i neste runde overtok Brækhus initiativet, og hun fikk stadig inn treffere. Hun vant runde etter runde, og etter hvert ble det klart at bare knockout kunne berge Kozin.

Det tillot aldri Brækhus, som var en klar vinner etter de ti rundene. Hun jublet og danset allerede da gongen gikk for siste gang.

De tre dommerne hadde Brækhus som vinner med henholdsvis 97-93, 96-94 og 98-92.

Hun tapte titlene til Jessica McCaskill i august 2020. Hun tapte også et revansjoppgjør året etter. Begge kampene ble avviklet i USA.

Før lørdagens avskjedskamp sa Brækhus at kampen mot Kozin ville bli en av de viktigste i karrieren hennes.

– Jeg har sikret meg «hall of fame» i boksing, men å ta to belter og bli verdensmester i to vektklasser, da er jeg i selskap med de aller, aller største i boksehistorien, sa hun på sin pressekonferanse tidligere i uken.

Bergenseren endte med 39 seire, to tap og én uavgjort i sin profesjonelle boksekarriere.

Kozin innledet kampen aggressivt mot en noe avventende Brækhus, og sloveneren vant den første runden.

Brækhus kan se tilbake på en lang og ærerik karriere. Hun ble profesjonell i 2007 og vant sitt første VM-belte i 2009. Hun hadde på et tidspunkt fem forskjellige VM-titler, som den første kvinnelige bokser i historien. Hun forsvarte beltene sine i over 30 kamper og hadde WBC- og WBA-titlene i weltervekt i mer enn 11 år.

(©NTB)

Flere nyheter: