LIVESENTER
Menu
JJ fra Østerrike ble vinneren av årets Eurovision Song Contest, mens Israel kom på andreplass. Foto: Martin Meissner / AP / NTB

SVT vil ikke ta politisk standpunkt om Israel

Flere lands kringkastere truer med å boikotte Eurovision Song Contest om Israel får være med. Svenske SVT vil ikke ta et slikt standpunkt.

Av NTB | 26.09.2025 12:07:52

Krig og konflikter: – SVT er uavhengig, og det er en av våre grunnpilarer. Vi tar ikke politisk stilling, sier SVTs direktør Anne Lagercrantz til kringkasterens kulturredaksjon.

I november ventes det at arrangøren EBU skal innkalle til et møte der de ulike europeiske kringkasterne skal diskutere Israels deltakelse i Eurovision.

Kringkastere fra Nederland, Spania, Slovenia og Irland har varslet at de boikotter konkurransen om Israel får delta, på grunn av landets krigføring i Gaza. Andre land har tatt standpunkt imot en boikott.

Den norske kringkastingssjefen, Vibeke Fürst Haugen, uttalte tidligere i september at NRK ikke kommer til å boikotte Eurovision.

(©NTB)

Flere nyheter: