LIVESENTER
Menu
En imponerende laks på hele 130 centimeter og 21,9 kilo ble lørdag tatt i Bruhølen i Suldalslågen. Foto: LTL Suldalslågen/Facebook.
En imponerende laks på hele 130 centimeter og 21,9 kilo ble lørdag fanget av Ragnar Solvang i Bruhølen i Suldalslågen. Foto: LTL Suldalslågen/Facebook.

Gigantlaks på 21,9 kilo tatt i Suldalslågen

En imponerende laks på hele 130 centimeter og 21,9 kilo ble lørdag tatt i Bruhølen i Suldalslågen. Fisken, en merket hannlaks, stammer fra klekkeriet på Ritland og ble fanget av Ragnar Solvang.

Av tomas | 23.09.2025 07:58:39

Suldal: En imponerende laks på hele 130 centimeter og 21,9 kilo ble lørdag tatt i Bruhølen i Suldalslågen.

Fisken, en merket hannlaks, stammer fra klekkeriet på Ritland og ble fanget av Ragnar Solvang, som fikk kortet etter at Yngve Drange måtte stå over fisket av helsemessige årsaker.

– Vår erfaring er at laksen absolutt er levedyktig. Vi ser ofte at de største laksene som vender tilbake, er merket fra vårt klekkeri, sier Bjørn Moe til NRK.

Fangsten føyer seg inn i rekken av de største laksene registrert i elva, men reiser også spørsmål om klekkerilaksens rolle i bestanden.

Miljødirektoratet hevder at oppdrett fra klekkeri kan ha negative konsekvenser for villaksen, og mener disse fiskene ikke er like bærekraftige.

Likevel viser Solvangs fangst at stor og kraftig laks fortsatt vender tilbake til Suldalslågen – til stor glede for både fiskere og lokalsamfunnet.

Flere nyheter: