Manshaus i retten: Jeg var så opptatt av å ikke bli dømt utilregnelig
Terror- og drapsdømte Philip Manshaus forklarte i retten at han i forbindelse med 2020-rettssaken var svært opptatt av å ikke bli dømt utilregnelig.
Kriminalitet og rettsvesen: Torsdag startet aktors utspørring av Manshaus. Hun spurte om hvordan Manshaus forholdt seg til de første sakkyndige, som undersøkte han før rettssaken i 2020.
– Det var agendaen min, at jeg var så opptatt av at jeg ikke skulle bli dømt utilregnelig, det hadde vært katastrofe i det mindsettet jeg var i. Jeg prøvde å fremstå som jeg spilte med åpne kort, forklarte han.
Det er torsdag andre dag i den gjenopptatte saken mot Manshaus, hvor tilregnelighet er sakens kjerne. Forsvareren og Manshaus selv mener han var psykisk syk og ikke tilregnelig da han drepte stesøsteren og angrep Al Noor-moskeen i 2019, mens aktor mener dommen på 21 års forvaring fremdeles står seg.
– Altså, det var slik jeg ønsket å fremstå. Dette er dratt rett ut av disse forumene som jeg var på, forklarte han før han fremsto beklagende overfor retten:
– Jeg er lei for at alle her må sitte å høre på de greiene her. Det representerer ikke slik jeg er nå.
– Men jeg vet ikke, noen har jo faktisk disse meningene, liksom, la han til.
Når aktor spilte av et videoklipp fra hvordan Manshaus forklarte seg i 2020-rettssaken, sukket Manshaus, ristet på hodet og la hodet i hendene.
Deretter tok han med seg våpen, vernevest, hjelm og kamera og kjørte til moskeen Al-Noor på Skui i Bærum. Der ble han overmannet av Muhammad Rafiq og Mohammad Iqbal før noen ble alvorlig skadet. Rafiq og Iqbal ble året etter hedret med medalje for edel dåd for sin innsats i å stanse Manshaus.
Manshaus uttalte i etterkant at hans mål var å ta livet av så mange som mulig i moskeen.
I fjor besluttet Gjenopptakelseskommisjonen å gjenoppta saken etter en rapport fra to nye sakkyndige, som konkluderte med at Manshaus var å anse som psykotisk og dermed utilregnelig på gjerningstidspunktet.
Manshaus tar i dag avstand fra sine tidligere holdninger og mener selv at han var syk og forvirret på denne tiden.
Rettssaken i Oslo tingrett skal etter planen vare fram til fredag 26. september.
Aktor leste opp et håndskrevet notat Manshaus skrev i etterkant av handlingene hvor han argumenterte for at han begikk handlingene for å beskytte det hvite folk, og hvordan han påberopte seg nødrett i selvforsvar.
Den da 21 år gamle Manshaus skjøt og drepte sin 17 år gamle stesøster Johanne Zhangjia Ihle-Hansen i deres felles barndomshjem på Eiksmarka i Bærum. Han forklarte senere at han drepte stesøsteren, som var adoptert fra Kina, fordi han ønsket å beskytte henne mot en kommende rasekrig.
Vinteren 2023 var Manshaus innlagt på Dikemark sykehus med alvorlige psykoselidelser. Etter noen måneder ble han utskrevet, og i dag går han ikke på medisiner. Han soner på Ila fengsel.
(©NTB)