Israel avlyser eventuelt Macron-besøk
Israel avlyser et potensielt besøk fra Frankrikes president Emmanuel Macron på grunn av hans planer om å anerkjenne Palestina.
Krig og konflikter: Det israelske utenriksdepartementet sier at utenriksminister Gideon Saar informerte sin franske kollega Jean-Noël Barrot om avlysningen i en samtale torsdag.
I samtalen ba Saar Barrot revurdere planen om å anerkjenne Palestina som han sa ville undergrave stabiliteten i Midtøsten og true Israels sikkerhet.
Saar gjorde det klart at så lenge Frankrike insisterer på å anerkjenne Palestina, vil Macron ikke være velkommen i Israel. Det er imidlertid ikke kjent om noe slikt besøk har vært planlagt.
Saar anklaget Frankrike for å ha tatt en rekke antiisraelske skritt nylig.
Flere andre land, inkludert Australia og Canada, har også varslet anerkjennelse av Palestina den siste tiden. I løpet av det siste året er Palestina anerkjent blant annet av Norge, Spania, Irland og Slovenia.
(©NTB)