Bodø/Glimt tok kjempesteg mot mesterligaen med 5-0-seier: – Det er rundspilling
Bare en totalkollaps kan nekte Bodø/Glimt spill i mesterligaen. Nordlendingene knuste Sturm Graz 5-0 på hjemmebane i første kamp i siste kvalifiseringsrunde.
Sport: Glimt jakter på å bli det første norske laget i mesterligaen på 15 år. Ikke siden Rosenborg spilte der i 2007 har et lag greid å ta seg inn i den gjeveste klubbturneringen.
Onsdag fikk de gulkledde en kjempeåpning og hadde langt på vei avgjort kampen etter 25 minutter.
* Kasper Høgh lobbet inn 1-0 etter en flott pasning fra Jens Petter Hauge etter sju minutter.
* Patrick Berg slo et presist hjørnespark som Odin Bjørtuft sendte i mål – med skuldra. Kampuret hadde ikke rundet ti minutter ennå.
* Hauge hadde igjen forarbeidet da han fant Ulrik Saltnes i feltet. Han vendte opp og la på til 3-0 til ellevill jubel.
– Det er rundspilling vi er vitne til, sa TV 2-ekspert Jesper Mathisen etter 3-0-scoringen.
– For en drøm av en åpning, la han til.
Returkampen i Østerrike spilles neste uke. Der må det en skikkelig Glimt-kollaps til om det ikke skal bli mesterliga.
Glimt har flere ganger snublet på målstreken i jakten på mesterligaspill. I fjor slo de Røde Stjerne 2-1 hjemme, men tapte 0-2 borte. I årets utgave viste de langt bedre målteft i hjemmekampen.
Skulle Glimt ta seg til mesterligaen venter minst 348 millioner kroner i premiepenger.
Glimt fikk før pause flere skadesmeller da både Aleesami og Isak Määttä måtte byttes ut. Aleesami, som har vikariert som stopper med bravur den siste tiden, så ut til å slite med låret, mens Määttä fikk skuldertrøbbel.
Etter pause la Håkon Evjen på til 4-0 før William Bøving var uheldig og scoret selvmål.
Men Glimt var noe heldige som unngikk baklengs tidlig i oppgjøret. Haitam Aleesami gled og mistet ballen som bakerste mann, men keeper Nikita Haikin stoppet Bøvings avslutning. Gjestene traff også tverrliggeren i 1. omgang.
(©NTB)