Menu
Tirsdag informerte EU-president Antonio Costa EUs ledere etter møtet i Washington mandag, hvor blant annet Frankrikes president Emmanuel Macron (t.h.) deltok. Foto: Philippe Magoni / AP / NTB

Europeiske ledere drøftet nye sanksjoner mot Russland og sikkerhetsgarantier for Ukraina

Den såkalte koalisjonen av villige har diskutert ytterligere sanksjoner mot Russland for å holde trykket oppe mens det forsøkes å finne en løsning på krigen.

Av NTB | 19.08.2025 19:24:34

Krig og konflikter: Britiske myndigheter opplyser at koalisjonens representanter kommer til å møte sine amerikanske kollegaer de kommende dagene for å planlegge ytterligere møter om sikkerhetsgarantier for Ukraina.

Ytterligere sanksjoner mot Russland er en del av en bredere pakke med tiltak for å holde trykket oppe, ifølge britiske myndigheter.

En rekke europeiske ledere og Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj møtte mandag kveld USAs president Donald Trump i Det hvite hus, hvor det ble diskutert å gi sikkerhetsgarantier til Ukraina.

Selv om Trump har avvist å bidra med amerikanske styrker på bakken i Ukraina, så kan det bli aktuelt med støtte i lufta, sier de samme kildene. Trump antydet det samme i et intervju med Fox News tirsdag.

Representanter fra USA, Ukraina og en rekke europeiske land ventes å jobbe tett sammen den neste tiden for å lage et detaljert forslag til hvilke sikkerhetsgarantier som kan bli aktuelle, og hvordan dette skal gjennomføres, skriver nettstedet.

Trump mente mandag at Putin kom til å akseptere sikkerhetsgarantier for Ukraina, men dette har blitt avvist av Russland igjen.

Under toppmøtet i Det hvite hus mandag skal regjeringslederne ha diskutert sikkerhetsgarantiene på et overordnet nivå, men ikke gått inn i detaljene.

Costa uttalte også at et mulig trilateralt møte mellom Ukraina, Russland og USA kunne vært positivt.

– Våre topprioriteter er å stanse drepingen, ha framgang i fangeutvekslingen og sikre at tusenvis av barn som er bortført av Russland får komme hjem, skrev Costa i sosiale medier i etterkant av en telefon med Zelenskyj tirsdag.

– Vi vil jobbe sammen med USA om konkrete og vesentlige sikkerhetsgarantier. Sammen med president Zelenskyj og USA skal vi forberede de neste skrittene for å oppnå en rettferdig og varig fred, sier Costa.

Ifølge kilder med kjennskap til diskusjonene, er det USAs utenriksminister Marco Rubio som kommer til å lede samtalene om sikkerhetsgarantier for Ukraina videre, skriver Axios.

Tirsdag møttes også EU-ledere digitalt for å diskutere møtet i Washington. EU-president Antonio Costa hadde kalt inn til debrifingen. I etterkant av møtet sa han at prosessen rundt Ukrainas EU-medlemskap måtte fortsette.

(©NTB)

Flere nyheter: