Menu
Jair Bolsonaro snakker med pressen før et rettsmøte tidligere i sommer. Foto: Eraldo Peres / AP / NTB

Bolsonaros advokater ber om frifinnelse

Bolsonaros forsvarere ba onsdag Høyesterett frifinne den tidligere presidenten, som er tiltalt for å ha planlagt et kupp etter valgnederlaget i 2022.

Av NTB | 14.08.2025 06:14:32

Kriminalitet og rettsvesen: I et 197-siders dokument innlevert til retten, argumenterte Bolsonaros advokater for at den tidligere statslederen er «uskyldig i alle anklager» og at det var en «absolutt mangel» på bevis som ble presentert under rettssaken, som begynte i mai.

Bolsonaro og sju medarbeidere er anklaget for å ha forsøkt å beholde makten til tross for hans valgnederlag i 2022 til Brasils nåværende venstreorienterte leder, Luiz Inacio Lula da Silva.

Den 8. januar 2023, en uke etter Lulas innsettelse, stormet tusenvis av Bolsonaro-tilhengere regjeringsbygninger i Brasilia, der de hevdet det var foregått valgfusk og oppfordret militæret til å gripe inn.

Bolsonaro, som ledet det latinamerikanske landet fra 2019 til 2022, har i flere måneder fastholdt sin uskyld og kalt ethvert kupp for «avskyelig».

Han risikerer opptil 40 års fengsel hvis han blir funnet skyldig.

Tidligere denne måneden ble Bolsonaro satt i husarrest i Brasilia for å ha brutt et forbud mot å bruke sosiale medier til å fremme sin sak for offentligheten.

(©NTB)

Flere nyheter: