Menu
Thor Hushovd har ledet Uno-X til stor suksess under årets Tour de France. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Hushovd røper planen for Tour de France-avslutningen: – Der har vi en sjanse

Uno-X-teamsjef Thor Hushovd har pekt ut to etapper der han mener egne ryttere er svært aktuelle seierskandidater.

Av NTB | 22.07.2025 07:43:57

Sport: Uno-X-deltakelsen i årets Tour de France har vært et eventyr. Med Jonas Abrahamsens første norske etappeseier på fem år og en historisk topp 10-sammenlagtplassering i sikte, har laget all grunn til å smile bredt.

– Det har vært fantastisk, sier teamsjef Hushovd til NTB.

– Vi har prestert veldig godt. Vi har vært med å prege nesten hver eneste etappe i år, og det toppet seg jo da Jonas Abrahamsen vant den ellevte etappen, fortsetter han.

– Det er mest spurtetappene og bruddetappene der vi først og fremst har en sjanse. Det er etappe 17 og 20, sier Hushovd.

Det er begge etapper med varierende terreng, men uten de tøffeste stigningene.

– Når man ser på høydeprofilen er de halvharde, så det blir nok ingen spurtlag som vil kontrollere etappen. Det er i tillegg en for enkel etappe for Pogacar og de andre klatrerne til at de kan rykke lett i fra, analyserer han.

Etappe 17 er en 160 kilometer lang etappe fra Bollène til Valence, med hovedsakelig flatt terreng og to mindre kategoriserte stigninger underveis.

Etappe 20 byr på 184 kilometer gjennom Jura-fjellene med fire kategoriserte klatringer og cirka 2900 høydemeter totalt.

Han kan bli den best plasserte nordmannen i sammendraget noensinne. Jostein Willmann står med den beste norske plasseringen i rittet med en 14. plass fra 1980.

– Vi har noe helt nytt i norsk sykkelsammenheng på mange år, med Halland Johannessen som kjemper om en topp-ti-plassering – en posisjon vi nå må forsvare, sier Hushovd.

Tour de France fortsetter tirsdag med en hard etappe med målgang på det ikoniske fjellet Mount Ventoux.

Likevel er laget langt fra mette. Hushovd håper å glise enda bredere i avslutningen. Med seks etapper igjen går den tidligere flerfoldige etappevinneren åpent ut med lagets gjenværende ambisjoner – flere etappeseire.

Jakten på flere etappeseire må samtidig ikke gå på bekostning av Tobias Halland Johannessens gode sammenlagtplassering. Drøbak-gutten er nå nummer åtte.

(©NTB)