Politiet har mottatt flere anmeldelser – knytter «okkupasjoner» til fransk matbud-nettverk
Politiet har mottatt en rekke anmeldelser om «okkupasjon» av kommunale boliger i Oslo, som de knytter til et kriminelt fransk matbud-nettverk.
Kriminalitet og rettsvesen: Økokrim har fulgt med på matbudbransjen en stund, etter flere avsløringer om det som angivelig er organisert kriminalitet i bransjen.
De peker på flere utenlandske nettverk, deriblant et nettverk av franske statsborgere med nordafrikansk bakgrunn.
Ifølge politiet skal nettverket har okkupert kommunale boliger i Oslo.
– Vi kan bekrefte at vi har mottatt minst 10 anmeldelser om uberettiget adgang og ulovlig bruk av fast eiendom fra Boligbygg Oslo, som knyttes til dette nettverket, sier politioverbetjent Lasse Johnsen i Oslo politidistrikt til NRK.
De har konkrete mistenkte i noen av sakene, men ikke i alle. Noen av forholdene er henlagt, mens andre er under etterforskning, opplyser Johnsen.
Ingen er pågrepet, men en person er foreløpig ilagt besøksforbud mot flere adresser.
NRK har tidligere kartlagt en markant økning i antall rumenske biler og sjåfører som leverer mat for selskaper som Wolt og Foodora. Politiet uttalte da at de tror kriminelle nettverk har infiltrert matbudbransjen i Oslo. Det støttes opp under av Økokrim.
Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) og justisminister Astir-Aas Hansen (Ap) kalte inn de to selskapene til et møte i juni og ba dem om å rydde opp i arbeidsforholdene. Selskapene har varslet at de vil stramme inn på sine krav til budene.
(©NTB)