Syria anklager drusere for å ha brutt våpenhvilen i Sweida
Presidentskapet i Syria anklager drusiske krigere i Sweida for å ha brutt våpenhvilen som førte til at regjeringsstyrker trakk seg ut av området.
Politikk: I en uttalelse anklager presidentskapet «lovløse styrker», en betegnelse som myndighetene bruker om drusiske fraksjoner i Sweida, for å ha brutt avtalen.
Drusiske krigere har ifølge presidentskapet utøvd «grusom vold» mot sivile, inkludert «forbrytelser som er i fullstendig strid med meklingsforpliktelsene, direkte truer den sivile freden, og fremmer kaos og sikkerhetssammenbrudd».
Presidentskapet advarer også mot «fortsatt åpenlys israelsk innblanding i Syrias indre anliggender, som bare fører til mer kaos og ødeleggelse og ytterligere kompliserer den regionale situasjonen».
Sammenstøtene mellom sunnimuslimske beduiner og drusere i Sør-Syria har eskalert kraftig den siste tiden, med sentrum i den druserdominerte byen Sweida.
Minst 594 mennesker er drept i voldshandlingene i Sweida den siste uken, ifølge den britiskbaserte observatørgruppen Syrian Observatory for Human Rights (SOHR).
Onsdag kveld ble det innført en våpenhvile, som USA var med på å fremforhandle. Syriske regjeringsstyrker begynte da å trekke seg ut av Sweida-regionen.
Israels president Benjamin Netanyahu sa torsdag at våpenhvilen i Syria er et produkt av Israels maktbruk, ikke som følge av diplomatiske virkemidler.
– Det er en våpenhvile oppnådd ved bruk av makt. Ikke krav, ikke ved trygling og bønn – ved makt, sa Netanyahu.
Israel har lovet å angripe syriske regjeringsstyrker som angriper drusere i Sør-Syria. Rundt halvparten av verdens drusere lever i Syria, mens de fleste av de øvrige bor i Libanon og Israel og de israelskokkuperte Golanhøydene. Israelske myndigheter regner druserne som en lojal minoritet, og drusere tjenestegjør ofte i forsvaret.
(©NTB)