Menu
Haugesund sykehus. Foto: Daniel DeNiazi

Evaluerer nye sikkerhetstiltak ved Haugesund sjukehus

Helse Fonna vurderer nye sikkerhetstiltak ved Haugesund sjukehus, inkludert utvidet kameraovervåkning, styrket adgangskontroll og metalldetektor, for å øke tryggheten for pasienter og ansatte.

Av tomas | 02.07.2025 10:10:44

Haugesund: Administrerende direktør Anders Hovland i Helse Fonna bekrefter overfor Haugesunds avis at foretaket er i gang med en omfattende sikkerhetsevaluering for å identifisere risikoområder og iverksette nødvendige tiltak.

Umiddelbare endringer som er gjennomført inkluderer forbedret skallsikring, endret dør-låsing og utvidet adgangskontroll. Helse Fonna har avtale med vekterfirma som benyttes ved behov. Samtidig pågår et større arbeid i foretaket for å etablere interne løsninger.

Sikkerhetsevalueringen kommer blant annet etter hendelsen der en kvinne i 20-årene knivstakk en ansatt i 60-årene i slutten av mai.

Metalldetektor vurderes , men kun for pasienter innenfor psykisk helsevern og rus, og der det finnes lovgrunnlag gjennom risikovurderinger. En slik løsning brukes allerede ved Valen sjukehus.

Flere nyheter: