Nå puster Rødt SV i nakken
Med ti uker igjen til valget er Høyres dårlige tall den store snakkisen. Imens nærmer Rødt seg SV i kampen om å bli nest størst på rødgrønn side.
Politikk: Høyres gjennomsnitt på de sju nasjonale partimålingene er knappe 16,2 prosent, viser oversikten til Poll of polls.
På samlematrisen, som Poll of polls baserer på bakgrunnstall de har fått fra seks av de sju målingene, står det enda dårligere til – kun 16 prosent.
Dette er det dårligste partiet har gjort det på et månedssnitt siden september 2009. Den gangen endte Høyre på 17,2 prosent i valget samme måned. Den sommeren hadde Erna Solberg vært Høyre-leder i knappe fem år, og hun meldte seg for første gang på i kampen om å bli statsminister.
I øyeblikket har flere partiledere på rødgrønn side grunn til å smile. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har tatt sitt parti mer enn ti prosentpoeng opp fra bunnpunktet i desember (17,2) og ligger i juni (28,3) trygt over valgresultatet i 2021. Og hans rødgrønne side har hele 90 av Stortingets 169 mandater bak seg.
Nest bredest kan Rødt-leder Marie Sneve Martinussen smile. Rødt ligger på 6,2 prosent – det høyeste på et drøyt år, og 1,5 prosentpoeng over rekordresultatet fra 2021. Sneves parti puster også SV-leder og samfylking Kirsti Bergstø i nakken – SV ligger på 6,9 prosent og kan få konkurranse om å bli nest størst på rødgrønn side. Mens SV mister ett mandat sammenlignet med 2021, går Rødt tre mandater i pluss.
Blant de to minste stortingspartiene er det Kristelig Folkeparti (3,7) som ligger nærmest 4 prosents oppslutning og den ettertraktede tilgangen på utjevningsmandater. MDG (3) går litt opp sammenlignet med mai, men har fortsatt en lang vei å gå. Bakgrunnstallene er heller ikke særlig lystig lesning for partiet – kun 44,3 prosent av dem som har svart at de stemte MDG i 2021, ville fortsatt stemt MDG i dag.
Bakgrunnstallene viser også at hele 22 prosent av dem som stemte SV og 16,5 prosent av dem som stemte Sp sist, ville stemt Arbeiderpartiet i dag. Høyre taper ikke overraskende klart flest velgere til Fremskrittspartiet, som på sin side har en oppsiktsvekkende høy lojalitet på hele 80 prosent.
16 år senere er det fremdeles Solberg som er Høyre-leder, og hun er fortsatt statsministerkandidat – men partiet er på mange måter tilbake til start. Høyre er nå nest størst på borgerlig side ifølge målingene, og Fremskrittspartiets leder Sylvi Listhaug (21 prosent) har størst grunn til å smile idet hun lukter på det beste valgresultatet siden nettopp 2009.
Senterpartiet må på sin side nøye seg med en fjerdeplass blant de rødgrønne – og er med 5,6 prosent mer enn halvert fra det solide valget i 2021. I etterkrigstiden har Senterpartiet kun havnet under 6 prosent i to stortingsvalg. Med et slikt valgresultat ville partileder Trygve Slagsvold Vedum trolig mistet flere sterke kort – som Emilie Enger Mehl, Geir Pollestad og Sandra Borch. Venstre er på sin side oppe på 4,5 prosent etter en ustabil vår i målingene.
(©NTB)