VM-ledelsen med nytt brev til kreditorene: – Vil sannsynligvis ikke klare å betale all gjeld
Ledelsen for ski-VM i Granåsen ber i et nytt brev om at kreditorene melder inn alle utestående krav innen 10. juni. Det skal gi full oversikt over sjokkunderskuddet.
Politikk: Det er Adresseavisen og NRK som har fått tilgang til brevet som ble sendt ut onsdag.
Der skisseres det en plan for hvordan den videre prosessen knyttet til den økonomiske krisen skal håndteres.
Kreditorene bes blant annet om å melde inn alt de mener å ha krav på innen 10. juni. Deretter skal VM-ledelsen bruke tiden fram til 17. juni med å utarbeide en samlet og fullstendig oversikt.
Videre heter det at et løsningsforslag til hvordan fordringene skal håndteres vil være klart 2. juli. I etterkant har kreditorene én uke på å besvare om planen kan godkjennes.
Utbetalinger kan bli gjort allerede samme måned.
«Vi er trygge på at denne prosessen vil gi den klart beste og den raskeste løsningen for kreditorene, og vi ber om tillit og ro til å gjennomføre prosessen slik beskrevet over. Alt annet vil lede til en langt dårligere og ikke minst mye senere løsning», heter det blant annet i onsdagens brev.
«Som styret i Ski-VM Trondheim 2025 AS («Selskapet») opplyste om i sitt første brev til kreditorene i forrige uke så er situasjonen slik at Selskapets prognoser er vesentlig forverret, og man vil etter all sannsynlighet ikke klare å betale all gjeld», skriver VM-toppene.
Brevet er underskrevet av styreleder Åsne Havnelid, VM-sjef Skinstad og advokat Marius Gisvold.
Havnelid og Skinstad møtte tirsdag eierne av VM-selskapet til et krisemøte på Trondheim rådhus. Der ble det klart at toppledelsen per nå ikke vet hvor stort underskuddet er.
– Jeg har ikke oversikten over det totalt nå, sa Havnelid til pressen i etterkant.
Ordvalgene var harde.
– Dette er utrolig trist, og det er egentlig fremdeles, også etter møtet i dag, nesten komplett uforståelig at prognosene som vi fikk så tett opp mot mesterskapet, at de feiler som det gjør nå. Jeg har ikke vært borti noe i min yrkeskarriere som er i nærheten, sa finansbyråd i Trondheim kommune, Kjetil Reinskou, på spørsmål fra NRK.
Han nølte ikke med å kalle VM-situasjonen en fiasko.
Ski-VM eies av Norges Skiforbund (60 prosent), Sør-Trøndelag skikrets (30) og Trondheim kommune (10).
Der understrekes også alvoret i situasjonen.
I etterkant av at VM-ledelsen hadde forlatt møtet, ble eierne sittende sammen for å diskutere informasjonen de hadde fått. Deretter snakket også de med pressen.
(©NTB)