Menu
En mann fester en blomsterbukett til et improvisert minnesmerke for ofrene for et angrep utenfor tinghuset i Boulder County, Colorado, tirsdag 3. juni 2025, i Boulder, Colorado. Foto: David Zalubowski, AP / NTB

Kona og barna til siktet brannbomber trues med utvisning

Amerikanske innvandringsmyndigheter pågrep tirsdag kona og de fem barna til en egyptisk mann som er siktet for å ha kastet molotovcocktails mot en demonstrasjon til støtte for israelske gisler i Boulder, Colorado.

Av NTB | 04.06.2025 05:39:28

Kriminalitet og rettsvesen: Etter angrepet ble Solimans kone og fem barn tatt i forvaring av amerikanske immigrasjonsmyndigheter og risikerer rask utvisning, ifølge Det hvite hus. Det er sjelden at familiemedlemmer til en siktet person pågripes på denne måten.

Mohamed Sabry Soliman (45) er siktet for å ha planlagt og forsøkt å drepe rundt 20 personer under søndagens demonstrasjon i sentrum av Boulder. Ifølge politiet kastet han to brannbomber mens han ropte «Frigjør Palestina», men fullførte ikke planen fordi han «ble redd og aldri hadde skadet noen før». Tolv personer ble skadet, flere av dem alvorlig.

Ifølge FBI hadde Soliman med seg 18 molotovcocktails og en flammekaster. Han pådro seg brannskader da han kastet den andre bomben og ble pågrepet på stedet.

Soliman skal ha oppholdt seg ulovlig i USA etter at turistvisumet hans utløp i februar 2023. Han søkte asyl høsten 2022 og fikk midlertidig arbeidstillatelse, men denne utløp senere. Kona og barnas innvandringsstatus er uklar.

Soliman etterlot en Iphone med meldinger til familien gjemt i en skrivebordsskuff hjemme. Kona overleverte telefonen til politiet etter pågripelsen, ifølge dokumentene.

Han er siktet for hatkriminalitet på føderalt nivå og drapsforsøk på delstatsnivå, men flere tiltaler kan komme. Han holdes i varetekt med en kausjon på 10 millioner dollar.

Den siktede mannen er født i el-Motamedia i Egypt og bodde i Kuwait i 17 år før han flyttet til Colorado Springs for tre år siden.

Blant ofrene var også en kvinne som som barn flyktet fra nazistene under Holocaust, opplyser en talsperson for familien.

Angrepet skjedde i starten av den jødiske høytiden Shavuot og én uke etter at en annen mann ropte «Frigjør Palestina» og drepte to ansatte ved den israelske ambassaden i Washington. Den pågående krigen mellom Israel og Hamas har ført til økt spenning og en økning i antisemittisk vold i USA.

Ifølge en FBI-uttalelse har Soliman forklart at han var drevet av ønsket om å «drepe alle sionistiske mennesker». Han fortalte at han hadde planlagt angrepet i ett år og ventet til datteren hadde fullført skolegangen før han slo til. Politiet mener han handlet alene, og familien skal ikke ha visst noe om planene.

Ofrene, i alderen 52 til 88 år, var medlemmer av frivilliggruppen Run For Their Lives, som holder ukentlige demonstrasjoner i Boulder. Seks av dem ble innlagt på sykehus, og tirsdag var tre av dem fortsatt innlagt.

(©NTB)

Flere nyheter: