Mann i 30-årene bekreftet omkommet etter påkjørsel på Eidsvoll
En mannlig fotgjenger i 30-årene er bekreftet omkommet etter å ha blitt påkjørt ved en skole i Eidsvoll mandag ettermiddag.
Ulykker og naturkatastrofer: De etterlatte er varslet, opplyser Øst politidistrikt på politiloggen.
Politiet meldte om påkjørselen klokken 13.44 mandag ettermiddag. De omtalte det da som en alvorlig ulykke og opplyste at det pågikk livreddende førstehjelp på stedet.
Føreren av bilen som kjørte på mannen, er siktet for uaktsom kjøring. Politiet har kontroll på vedkommende, som er en kvinne i slutten av tenårene.
– Vi etterforsker saken opp mot uaktsom kjøring, sier jourhavende politiadvokat Alf Minothi i Øst politidistrikt til NTB.
Politiet jobber med å skaffe seg oversikt over hendelsesforløpet.
– Vi begynner å danne oss et bilde, men det er for tidlig å si noe om det nå, sier Minothi.
Han legger til at kvinnen har fått førerkortet beslaglagt, men at hun ikke er pågrepet.
– Ulykkesgruppa til Statens vegvesen er på stedet og gjennomfører sine undersøkelser. Politiets kriminalteknikere er på vei. Veien vil være stengt en god stund til, skriver Larsen på politiloggen.
Rektor ved Vilberg ungdomsskole, Birgit Ulvin Bjerke, bekrefter til VG at både ansatte og elever var vitne til hendelsen.
– De ivaretas av kommunens krisestab, sier hun.
Rektoren sier at skolen holdes åpen, og at det er sendt melding til foresatte om at elever som ønsker å komme, er velkomne.
– Samtidig har vi samling for alle ansatte og ivaretar dem i samarbeid med krisestaben, sier Bjerke.
Politiet jobber med å skaffe seg oversikt over hendelsesforløpet og har gjort avhør av flere personer som skal ha sett hendelsen.
– Vi har opplysninger om at en bil trolig har holdt høy hastighet. Bilen skal ha mistet kontrollen og kjørt på en person, sier operasjonsleder Melissa Krag til Romerikes Blad.
Påkjørselen skjedde rett utenfor Vilberg ungdomsskole.