Menu
Sør-Koreas avsatte president Yoon Suk-yeol forlater det konservative partiet PP og ber folk slutte opp om partiets offisielle kandidat i det kommende valget. Arkivfoto: Ahn Young-joon / AP / NTB

Sør-Koreas avsatte president forlater partiet

Sør-Koreas ekspresident Yoon Suk-yeol går ut av partiet sitt bare dager før nyvalget som ble utløst av regjeringskrisen som endte med riksrettssak mot ham.

Av NTB | 17.05.2025 06:12:48

Politikk: Yoon ble stilt for riksrett og avsatt etter at han i desember i fjor forsøkte å innføre unntakslover i landet og tilsidesette det sivile styret.

Om to og en halv uke – 3. juni – går sørkoreanerne til valgurnene for å velge Yoons etterfølger som statsoverhode. Stemmer i det konservative partiet PPP har tatt til orde for å kvitte seg med ham etter hvert som den liberale opposisjonskandidaten Lee Jae-myung øker ledelsen på meningsmålingene.

– Jeg forlater PPP i dag, skriver Yoon nå på Facebook og oppfordrer folk til å støtte partiets offisielle kandidat Kim Moon-soo.

(©NTB)

Flere nyheter: