Menu
En demonstrasjon for å markere nakba-dagen i den tyske hovedstaden Berlin. Foto: Ebrahim Noroozi / AP / NTB

Palestinere markerte nakba – Trump gjentar ønske om å ta over Gazastripen

Palestinerne markerte torsdag at det er 77 år siden de mistet deler av sitt hjemland da staten Israel ble opprettet. Samtidig kommer Donald Trump med nye uttalelser om å overta Gazastripen.

Av NTB | 15.05.2025 21:24:36

Politikk: Dagen ble markert med demonstrasjoner i en rekke land, blant annet i den tyske hovedstaden Berlin.

Rundt 750.000 palestinere flyktet eller ble fordrevet i 1948 fra områder som i dag er en del av Israel. Hendelsen er blant palestinere kjent som nakba – det arabiske ordet for katastrofe. Dagen etter gikk en koalisjon av arabiske land til krig mot den nye staten Israel.

Det som for israelerne ble opprettelsen av en etterlengtet stat, ble samtidig en tragedie for palestinerne.

Årets nakba-markering skjedde mens krigen raser videre på Gazastripen. Over hundre palestinere er drept i israelske luftangrep i Gaza torsdag, ifølge det lokale sivilforsvaret.

– Historien kan ikke utslettes, og rettferd har ingen tidsbegrensning. I dag står vi foran dere, ikke bare for å markere denne dystre årsdagen, men for å gjenta vårt løfte om at nakba ikke var og ikke skal bli den permanente og uunngåelige skjebnen til vårt folk, sier Abbas i en tale som ble fremført på hans vegne av den palestinske FN-ambassadøren Riyad Mansour.

– Tiden er inne for reell og effektiv internasjonal handling for å stanse denne historiske uretten og den pågående tragedien som har blitt en skamplett for menneskeheten, heter det videre i Abbas’ tale.

Samtidig gjentok USAs president Donald Trump torsdag sitt ønske om at USA skal overta Gazastripen. Han sa han ønsker å gjøre området om til en «frihetssone».

– Jeg har sett flybilder hvor, jeg mener, det er praktisk talt ingen stående bygg igjen. Det er ikke som om man prøver å redde noe, det er ingen bygninger. Folk lever blant ruinene av sammenraste bygg, noe som ikke er akseptabelt, sa Trump.

– Jeg ville vært meget stolt hvis USA kunne ha det, ta det, gjøre det om til en frihetssone. La noen gode ting skje, sa han.

Palestinernes president Mahmoud Abbas benyttet dagen til å be om økt innsats for å få slutt på krigen i Gaza, som han sier en forlengelse av nakba.

Israels statsminister Benjamin Netanyahu varslet denne uka at israelske soldater vil gå inn i Gaza med «full kraft» og at Israel leter etter land som vil ta imot Gazas palestinske befolkning.

(©NTB)

Flere nyheter: