Filippinenes fengslede ekspresident vinner ordførervalg
Filippinenes ekspresident Rodrigo Duterte går mot overlegen seier i ordførervalget i hjembyen Davao, til tross for at han sitter fengslet i Haag.
Kriminalitet og rettsvesen: Da 80 prosent av stemmene var talt opp, hadde Duterte fått over åtte ganger så mange stemmer som den nærmeste konkurrenten. Seieren i mellomvalget på Filippinene tilskrives 80-åringens image som knallhard i kriminalitetsbekjempelsen.
Det er også den harde linjen, og særlig hans «krig mot narkotika» som er grunnen til at Duterte er anklaget for forbrytelser mot menneskeheten for drap begått i kampanjen han ledet mot narkotikakriminalitet.
På den gamle Facebook-siden hans har det strømmet inn gratulasjoner til den tidligere presidenten, og noen tar til orde for å få ham hjem så han kan tjene det filippinske folket.
Duterte kan bli den første asiatiske statsoverhodet som stilles for Den internasjonale domstolen i Haag. Da politiet i hjemlandet overraskende pågrep ham etter en begjæring fra domstolen, mente Dutertes tilhengere i militæret at han ble bortført på oppdrag fra en fremmed rett.
Også Dutertes to sønner lå an til å sikre seg verv i mandagens valg, en som fortsatt medlem av kongressen og en som varaordfører i Davao – noe som trolig innebærer at han må ta farens plass.
(©NTB)