Menu
Sørafrikanske flyktninger ble mandag tatt imot på Dulles-flyplassen utenfor Washington. Foto: Julia Demaree Nikhinson / AP /NTB

Hvite sørafrikanske flyktninger tatt imot av Trump-administrasjonen

En liten gruppe hvite sørafrikanske flyktninger ble mandag tatt imot i USA. Flyktningforkjempere spør hvorfor det er så mye vanskeligere for krigsflyktninger.

Av NTB | 12.05.2025 21:32:55

Politikk: De 59 sørafrikanerne landet på Dulles-flyplassen utenfor Washington i et chartret fly mandag og ble ønsket velkommen av en delegasjon fra Trump-administrasjonen. Blant dem var viseutenriksminister Christopher Landau.

Flyktningene er etterkommere fra europeiske kolonister fra Europa og består for det meste av familier med små barn, men også yngre par og noen eldre personer.

Samtidig spør flyktningforkjempere hvorfor de 59 får slippe inn i landet, samtidig som regjeringen har utsatt forsøk på å bosette flyktninger som har rømt fra krig og forfølgelse, og gjennom flere år vært utsatt for kritisk gransking før de får slippe inn i USA.

Trump sa samtidig at etter apartheid-tiden i Sør-Afrika blir hvite bønder drept, noe han akter å ta opp med sørafrikanske myndigheter neste uke. Denne beskrivelsen er imidlertid kraftig tilbakevist av Sør-Afrikas regjering og bestridt av eksperter og en Afrikandergruppe.

Trump understreket riktignok at han ikke favoriserer afrikandere fordi de er hvite, og la til at deres rase «ikke spiller noen rolle for meg.»

– I lys av vår kirkes urokkelige forpliktelse til rasemessig rettferdighet og forsoning, og våre historiske bånd til den anglikanske kirken i det sørlige Afrika, er vi ikke i stand til å ta dette steget, sier den presiderende biskop Sean Rowe.

Han sier kirken derfor har besluttet å avslutte avtalene om tilskudd til bosetting av flyktninger med den amerikanske føderale regjeringen innen utgangen av det føderale budsjettåret.

Årsaken til at de får komme til USA, er at de står overfor diskriminering og vold i hjemlandet. President Donald Trump sa mandag at de får komme til landet på grunn av «folkemordet som finner sted».

Og heller ikke i USA er alle positive til å bidra til å bosette sørafrikanerne. Den episkopale kirkens migrasjonstjeneste nekter å etterkomme en ordre fra de føderale myndighetene om å bistå med gjenbosetting av hvite sørafrikanere som har fått flyktningstatus. De viser til kirkens langvarige «forpliktelse til rasemessig rettferdighet og forsoning».

(©NTB)

Flere nyheter: