Forhandlingsbrudd mellom Virke og Norsk Journalistlag – etter at de først var enige
For en uke siden ble Virke og Norsk Journalistlag (NJ) enige om en ny tariffavtale. Nå har partene brutt før avtalen ble signert.
Arbeidsliv: – Virke har gått tilbake på vesentlige områder i det som var avtalt. Det kan vi ikke akseptere, derfor ber vi nå Riksmekleren om hjelp til å finne en løsning, sier forhandlingsleder Elin Nykaas i NJ i en pressemelding.
Partene kom til enighet om en ny tariffavtale om morgenen 1. mai etter å ha forhandlet et halvt døgn på overtid. Innholdet i avtalen var ikke kjent ennå. Det gjensto bare å signere avtalen.
Tariffavtalen skulle dekke ansatte i produksjonsselskaper, blant annet i Strix og Monster. De produserer programmer som Farmen, Norge bak fasaden, Stjernekamp, Fra bølle til bestevenn og Forræder.
– Vi er svært skuffet over at Virke ikke står ved avtalen som vi inngikk 1. mai og forventer mer av en seriøs part i arbeidslivet, sier leder i Norsk Journalistlag, Dag Idar Tryggestad.
Nå varsler NJ plassoppsigelse og forbereder seg til mekling.
(©NTB)