Menu
Foto: Gorm Kallestad / NTB

Tiltalt for promillekjøring med livsfarlig promille

En mann i 40-årene fra Karmøy er tiltalt for å ha kjørt bil med 2,68 i promille. Han var nesten bevisstløs da han kjørte bilen.

Av Egil M Solberg | 06.05.2025 20:46:59

Promille: Kjøringen fant sted 28. mai 2024 i Haugesund og Karmøy, ifølge tiltalen fra Haugaland og Sunnhordland tingrett.

En promille på 2,68 tilsvarer en tilstand med sterkt svekket koordinasjon, utydelig tale, kraftig nedsatt dømmekraft og høy risiko for bevisstløshet. Promillenivået er over grensen for det som kan gi akutt alkoholforgiftning og regnes som livstruende.

Lovbruddet faller inn under grov promillekjøring. Straffen for slike saker er normalt ubetinget fengsel i minst 21 dager, bot og førerkortbeslag i flere år. Ved så høy promille kan retten skjerpe straffen ytterligere.

Tingretten vil ta stilling til skyld og straffespørsmål i den kommende rettssaken.

Flere nyheter: