Warholm suveren tross roteløp: – Rytmen var ikke der
Karsten Warholm (29) var kritisk selv om han fortsatte den perfekte sesongstarten med å vinne lørdagens 400 meter hekk i Diamond League.
Sport: Seieren kom med en vinnertid på 47,28. Det skjedde en uke etter at Warholm forbedret sin bestenotering i verden på 300 meter hekk i Diamond League-åpningen i Xiamen.
Også lørdag løp han på kinesisk jord, men denne gangen var stevnet lagt til Shaoxing (i nærheten av Shanghai) og distansen var 100 meter lengre.
Warholm hadde full kontroll, men teknikken satt ikke 100 prosent på de siste hekkene.
– Det er ikke så mye å si. Et roteløp, så jeg må hjem og sette det sammen igjen. Jeg er fornøyd med tiden sånn som løpet ble, sa Warholm etter seieren.
– Det var mye rart, og jeg traff noen hekker. Rytmen var ikke der som forrige helg, la han til.
– Årsbeste i verden og mye bedre enn det Alison dos Santos har gjort i sine to løp. Det var kanskje ikke helt optimalt, men likevel vinner han suverent, sa Jann Post.
Hans kollega Vebjørn Rodal pirket på at Warholm trippet litt og landet bakpå mot slutten av hekkeløpingen.
Matheus Lima fra Brasil ble nest best på 48,08.
I fjor vant sunnmøringen kun ett løp i Diamond League. Nå har han allerede doblet antallet.
Sesongens hovedmål blir friidretts-VM i Tokyo i september. På den samme arenaen løp Warholm inn til verdensrekord på 400 meter hekk (45,94) i OL-finalen i 2021.
Problemene ble også fanget opp av NRKs kommentatorteam.
Warholm droppet i vinter hele innendørssesongen. Konkurransene i Kina var derfor hans første i 2025.
(©NTB)