Menu
Tobias Normann var god i målet i VM-oppkjøringskampen mot Latvia fredag. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Ishockeylandslaget tapte for Latvia etter forlengning: – Mangler litt desperasjon

Norges ishockeylandslag måtte se seg slått 2-1 av Latvia i Askerhallen i nest siste kamp før elite-VM i Danmark og Sverige.

Av NTB | 02.05.2025 21:43:05

Sport: Oskars Batna ble matchvinner for Latvia etter 1.25 minutts spill i forlengningen, da han i spill tre mot tre styrte pucken i mål fra kort hold.

– Vi spiller en ålreit kamp, men vi mangler litt desperasjon, som Latvia har. Hos dem er det sikkert ti stykker som kjemper med nebb og klør om plass i VM. Sånn er det ikke hos oss, sa Andreas Martinsen til TV 2.

Latvia dominerte kampen innledningsvis og tok ledelsen vel halvveis i 1. periode i spill seks mot fem under en avventende utvisning. Glebs Prohorenkovs feide pucken inn fra siden fra en posisjon bak mål, og den spratt i mål via Norges målvakt Tobias Normann.

Vel sju minutter før slutt gnistret det til mellom lagene etter en tøff takling, og det var flere neveslagsmål som førte til at to spillere på hvert lag fikk matchstraff. På det norske laget var det Max Krogdahl og Patrick Rørbu Elvsveen.

– Jeg synes det var en ganske jevn kamp mellom to solide lag. Jeg er ganske fornøyd med prestasjonen mot et lag som er litt foran oss på rankingen, sa landslagssjef Tobias Johansson til TV 2.

VM-troppen offentliggjøres tirsdag, men først skal Norge spille nok en kamp mot Latvia lørdag.

Philip Granath forlot derimot landslagssamlingen torsdag etter å ha fått beskjed om at han var så langt nede i rangeringen at han neppe ville bli registrert.

– Da føler jeg det er bedre at jeg drar hjem og begynner oppkjøringen mot neste sesong, sa han til nitten.no.

I VM spiller Norge i gruppe A i Herning, og laget møter Kasakhstan i første kamp lørdag 10. mai.

Normann leverte flere gode redninger og holdt Norge inne i kampen. Tidlig i tredje periode kom utligningen på en fin norsk kontring. Thomas Olsen kunne ha avsluttet, men sentret til Noah Steen, som sendte pucken tilbake slik at Olsen kunne feie den inn.

Det kan komme oversjøiske spillere inn i det norske laget. Mats Zuccarello og Emil Lilleberg er begge ute av NHL-sluttspillet, mens Stian Solberg har spilt ferdig i AHL. Michael Brandsegg-Nygård (Grand Rapids Griffins) og Emilio Pettersen (Texas Stars) møtes i AHL-sluttspillet, og taperen vil være VM-aktuell.

(©NTB)

Flere nyheter: