Menu
Justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) mener det er behov for å gjøre nye vurderinger rundt permisjon og prøveløslatelse for forvaringsdømte. Foto: Lise Åserud / NTB

Justisministeren vil ha fotlenke på forvaringsdømte i permisjon

Regjeringen jobber med et lovforslag som kan føre til at forvaringsdømte må bruke fotlenke ved permisjon og prøveløslatelse.

Av NTB | 28.04.2025 08:13:20

Kriminalitet og rettsvesen: – Vi har sett at det er behov for å gjøre endringer, sier justisminister Astri Aas-Hansen (Ap) til NRK.

Regjeringen jobber nå med to spor som kan bidra til å verne samfunnet mot forvaringsdømte som er på vei tilbake i samfunnet:

* Det første er et lovforslag om at forvaringsdømte skal bruke fotlenke ved permisjoner og prøveløslatelse.

* Det andre er å undersøke hvordan risikovurderingene av forvaringsdømte kan gjøres sikrere.

– Dette er viktig å gå inn i for å gjøre Norge enda tryggere, sier Aas-Hansen.

Forvaringsdømte Stig Millehaugen er siktet for drap eller medvirkning til drap på Nokas-dømte Metkel Betew tidligere denne måneden. Drapet skjedde da Millehaugen var på permisjon fra fengselet. Han nekter for å ha noe med drapet å gjøre.

Aas-Hansen sier at Justisdepartementet har jobbet med fotlenke-problemstillingen siden hun ble minister i februar i år. Kriminalomsorgsdirektoratet har også tidligere anbefalt fotlenke for forvaringsdømte ved permisjon og prøveløslatelse. Justisministeren kan ikke si nå når lovforslaget vil være klart.

(©NTB)

Flere nyheter: