Menu
President Donald Trump snakket til journalister natt til mandag norsk tid. Der sa han blant annet at han var fornøyd med samtalene han hadde med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Vatikanet lørdag. Foto: Evan Vucci / AP / NTB.

Trump oppfordrer Russland til å stanse angrepene i Ukraina

Donald Trump oppfordrer Russland til å stanse angrepene i Ukraina. Samtidig truer USA med å trekke seg fra fredsmeklingen om de ikke ser framgang

Av NTB | 28.04.2025 02:01:37

Krig og konflikter: På en presseseanse i New Jersey søndag sa Trump at han er skuffet over at Russland har fortsatt å angripe Ukraina. Den amerikanske presidenten fortalte også at samtalene han hadde med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Vatikanet lørdag, var et gode.

– Jeg ser ham som roligere. Jeg tror han forstår situasjonen, og jeg tror han ønsker å inngå en avtale, sa Trump om Zelenskyj.

Trump sier at de neste dagene vil vise om samtalene har ført til fremskritt i konflikten mellom Russland og Ukraina.

USAs utenriksminister Marco Rubio sier Trump-administrasjonen kan gi opp sine forsøk på å megle fram en avtale hvis Russland og Ukraina ikke gjør fremskritt.

– Det må skje snart. Vi kan ikke fortsette å bruke tid og ressurser på denne innsatsen hvis den ikke kommer til å bære frukter, sa Rubio til NBC.

– Ja, det tror jeg, svarte Trump på spørsmål om han mente Zelenskyj var klar til å gi opp territoriet som Russland okkuperte i 2014.

USA har tidligere åpnet for at den okkuperte Krim-halvøya kan bli russisk i en fredsavtale, samt andre okkuperte områder, noe den ukrainske presidenten hittil har avvist.

I et forhåndsinnspilt intervju som ble sendt på CBS-programmet «Face the Nation» søndag, sa Russlands utenriksminister Sergej Lavrov at Russland vil fortsette å angripe mål som brukes av Ukrainas militære.

Han hevder målet som ble angrepet i Kyiv forrige uke, som drepte sivile, ikke var absolutt sivilt. Han sa da at Russland bare angriper steder som brukes av militæret.

– Situasjonen ved fronten og den russiske hærens faktiske aktivitet beviser at det for tiden er utilstrekkelig press på Russland fra verden for å avslutte krigen,» sa Zelenskyj.

Trump sa søndag at han tror Ukrainas president er klar til å gi opp Krim-halvøya.

Trump ba Putin om å stoppe angrepene på Ukraina og få på plass en avtale om fred.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj skrev på meldingsappen Telegram at hans øverste militære leder rapporterte at Russland allerede hadde gjennomført nesten 70 angrep på søndag.

(©NTB)