Menu
Tiltalte Jan Helge Andersen fastholder sin forklaring om at det var Viggo Kristiansen som var hovedmannen i Baneheia 19. mai 2000. Han nektet straffskyld da ankesaken startet tirsdag formiddag. Tegning: Ane Hem/ NTB

Andersen nekter skyld i Baneheia-saken – aktor frykter angrep på Viggo Kristiansen

Jan Helge Andersen nekter skyld i Baneheia-saken og peker igjen på sin tidligere bestekamerat. Aktor frykter angrepene på Viggo Kristiansen skal gå for langt.

Av NTB | 22.04.2025 13:01:54

Kriminalitet og rettsvesen: – Nei.

Tiltalte Jan Helge Andersen (44) svarte som ventet benektende da lagdommer Elisabeth Deinboll spurte om han erkjente skyld etter tiltalen for voldtekt og drap.

Gulating lagmannsrett i Bergen startet sin behandling av Andersens anke over domfellelsen i Baneheia-saken tirsdag. Domstolen har satt av fem uker til saken.

Et videoopptak fra de innledende åstedsundersøkelsene i 2000 viste hvordan de to jentene var godt skjult i terrenget. I den rundt 18 minutter lange videoen fikk retten se rystende bilder av de døde jentene og hvilke skader de var påført.

– Det er til dels fryktelig tøffe bilder, sa statsadvokat Andreas Schei før videoen ble spilt av.

En av dem kunne ikke være noen andre enn Viggo Kristiansen, mente domstolene.

Men dommerne forsto DNA-bevisene i saken feil, og de la avgjørende vekt på påstandene Andersen hadde kommet med om bestekameraten. Dette var dessuten påstander som først kom etter at politiets etterforsker i en uformell samtale med Andersen lanserte muligheten for at han selv var «et slags offer» for sin dominerende kamerat.

Mannen Andersen ved en rekke anledninger har pekt ut som hovedgjerningsmann – den tidligere bestekameraten Viggo Kristiansen (45) – skal i neste uke på ny ta sete i vitneboksen.

– Man må huske at det ikke er Kristiansen som er tiltalt når han entrer salen her neste uke, sa statsadvokat Alvar Randa.

Han ba retten være oppmerksom på mulige angrep på Kristiansens vandel for å svekke hans troverdighet.

Andersen har forklart at det var Kristiansen som var initiativtaker, pådriver og den aktive part gjennom hele hendelsesforløpet. Forklaringen passet godt inn i bildet aktoratet den gangen tegnet av den dominerende og temperamentsfulle Kristiansen, og makten han hadde over den stille og forsagte Andersen.

Da Kristiansen – etter å ha sonet nesten 21 år i fengsel – ble endelig frifunnet i 2022, var det ikke bare de tekniske bevisene som ble forkastet, men også Andersens forklaring.

Holden understreket at han er «god kjent med» muligheten retten har i lovverket til å begrense angrep på vitners vandel.

– Men vi har en klient som har dette standpunktet til skyldspørsmålet. Og da må vi forfølge og utforske det, sa Holden.

Forsvaret kommer blant annet til å føre to nye vitner som tidligere ikke har forklart seg for en domstol. De mener de kan ha sett Viggo Kristiansen i nærheten av åstedet i tidsrommet etter at drapene ble begått.

Bestevenninnene var på badetur i det idylliske friluftsområdet Baneheia da de ble lokket med til et avsidesliggende og tilvokst område. Her ble de voldtatt, drept og grundig skjult i terrenget.

De ble funnet først etter to døgn.

Andersen ble i juli dømt til to års fengsel, som er det han maksimalt kunne dømmes til. Lovens strengeste straff i 2000 var 21 års fengsel. Siden han allerede har fått 19 års fengsel for ett av Baneheia-drapene, var han dermed bare to år fra lovens maksimum.

Moren ble tilkjent drøyt 4 millioner kroner, mens faren ble tilkjent drøyt 3 millioner kroner. Beløpene var inkludert oppreisningskrav på 650.000 kroner – noe som ifølge Larsen allerede er «meget høyt» og godt over normalen.

– Vi mener at tiltalte må ta del i ansvaret for den lange tiden det har tatt, både ved å utpeke en mann som i dag er frifunnet, men også ved å tåkelegge sitt eget bidrag, sa Larsen.

– I og med at det er snakk om grove seksuelle overgrep mot en liten jente, i tillegg til drap for å skjule forbrytelsen, skal kravene være høye, understreket hun.

Da Andersen ble delvis frifunnet i byretten og lagmannsretten på starten av 2000-tallet, var det fordi domstolene feilaktig tok DNA-analyser til inntekt for at det var to gjerningspersoner på åstedet, anførte statsadvokat Schei i sin innledning.

Han har fra første avhør nektet straffskyld og fastholdt sin forklaring om hvor han var og hva han gjorde på drapstidspunktet siden den gangen.

– På grunn av Andersens standpunkt til skyldspørsmålet og hans forklaring om hva som skjedde, er det vår plikt å forfølge muligheten for at Kristiansen var deltaker i handlingene, sa forsvarer Svein Holden da han kommenterte aktors innledning.

Sør-Rogaland tingrett konkluderte i fjor med at Andersen var alene om å voldta og drepe de to jentene sommeren for 25 år siden.

Bistandsadvokat Mette Yvonne Larsen varsler et oppreisningskrav som er 1 million kroner høyere for hver av Paulsens foreldre enn det de fikk i tingretten.

Flere nyheter: