Sykkelstjernen Evenepoel vant i skadereturen: – Må takke faren min
Remco Evenepoel sparket godt fra seg i sitt første sykkelritt siden oktober i fjor og gikk til topps i Brabantse Pijl.
Sport: Evenepoel havnet etter hvert i et brudd sammen med sin sterke landsmann Wout Van Aert, og med 15 kilometer igjen var det bare de to igjen.
De hadde bare et halvminutt ned til hovedfeltet, men belgierne holdt unna. På oppløpet var Evenepoel sterkest og jublet vilt for seier. Van Aert var rask med å gratulere landsmannen med triumfen. Evenepoel var tydelig beveget etterpå.
– Det er utrolig. Jeg trodde jeg kom til å tape spurten, men jeg måtte gi alt jeg hadde. Jeg har blitt litt mer eksplosiv de siste årene. Jeg beviste noe, sa Evenepoel.
– Jeg har hatt noen dårlige treninger i det siste, men det har kommet seg litt og litt. Jeg må takke faren min, som har pushet meg til smertegrensen i det siste, la han til.
Soudal-rytter Evenepoel pådro seg flere skader da han krasjet med en postbil på en treningstur 3. desember. Det ble blant annet brudd i ribbein, skulderblad og hånd, i tillegg til støtskader på lungene og et høyre kragebein ute av ledd.
Evenepoel åpnet nylig opp om skadeperioden.
«Det har definitivt vært den tøffeste kampen i mitt liv så langt. Både mentalt og fysisk kan jeg ærlig si at jeg har vært langt nede og tvilt mye på min framtid. Det har vært mange tårer og mye frustrasjon», skrev han.
Fredag var han tilbake i konkurranse og sparket meget godt fra seg.
(©NTB)