Menu
Bodø/Glimt måtte kjempe med nebb og klør i Roma. Foto: Alessandra Tarantino / AP / NTB

Bodø/Glimt klar for historisk semifinale – tårene rant

Bodø/Glimt kom tilbake og er klar for semifinalen i europaligaen med seier over Lazio etter straffesparkkonkurranse.

Av NTB | 18.04.2025 00:11:43

Sport: Glimt er det første norske herrelaget til å ta seg til semifinale i en europacup. I Roma fikk den norske seriemesteren det svært tøft, men laget kjempet til siste slutt og tok seg videre.

– At vi klarer å komme tilbake i denne kampen, er rørende. Denne kampen var så krevende i seg selv for det var så opp og ned i hele kampen. At vi står i det trykket i en straffekonk og avgjør det i vår favør, er stor idrett, sa Glimt-trener Kjetil Knutsen til Viaplay.

Bergenseren måtte felle noen tårer i seiersintervjuet.

Keeper Nikita Haikin ble avgjørende med to redninger i straffesparkkonkurransen.

– Det er utrolig. Jeg trodde ikke kampen skulle gå så langt, men vi kunne ikke gi opp. Vi snakket om at vi skulle stå i det. Det er første gang jeg deltar i en straffesparkkonkurranse, og jeg måtte prøve å lese dem så godt som mulig. Det ble bra til slutt, sa Haikin.

– Det betyr så mye for Norge og for min familie, sa en tårevåt keeper.

Taty Castellanos hælflikket Lazio i føringen etter godt forarbeid av Gustav Isaksen i det 20. minutt. Lazio presset deretter Glimt knallhardt, og tre minutter på overtid kom uttellingen da Tijjani Noslin scoret.

Det sendte kampen til ekstraomganger, og der fortsatte dramatikken. Boulaye Dia sendte Lazio i føringen før Andreas Helmersen nikket inn utligningen og sørget for straffesparkkonkurranse. Helmersen ble utvist på tampen.

– Den satt veldig langt inne Jeg følte vi hadde kontroll, og så får de 20 på en corner jeg mener de ikke burde fått. Å gå videre på den mest dramatiske måten, er deilig, sa Patrick Berg.

Han bommet selv på straffesparket da han skjøt himmelhøyt over.

– Jeg ombestemte meg i siste liten. Det er mulig jeg er ferdig som straffeskytter, smilte midtbanemannen.

Glimt har flere ganger tidligere bommet i avgjørende europakamper, sist i mesterligakvalifiseringen mot Røde Stjerne i fjor høst. Foran torsdagens oppgjør var trener Kjetil Knutsen klar.

– Vi skal spille kampen, ikke anledningen, sa han.

Glimt slet stort med å etablere spill på vertenes halvdel og spilte ballen bort for lett ved flere anledninger.

Etter en time fikk de gulkledde en kjempesjanse da Kasper Høgh kom fri inne i feltet, men skuddet ble blokkert og gikk like over. Glimt var heldig som ikke lå under med mer da kampen rundet en time.

Lazio fikk til slutt uttelling, men det skulle ikke holde for de lyseblå.

I den første semifinalekampen må Glimt klare seg uten Patrick Berg og Håkon Evjen. De er begge suspenderte for å ha pådratt seg for mange gule kort.

Glimt slo Olympiakos i åttedelsfinalen. Før det ble nederlandske Twente slått i første utslagsrunde. Glimt møtte storklubber som Manchester United (2-3-tap borte) og Porto (3-2-seier hjemme) i ligafasen.

Glimt vant deretter straffesparkkonkurransen og skal møte Tottenham i semifinalen.

Like før pause headet Mattia Zaccagni i tverrliggeren. Etter hvilen fikk Lazio-kapteinen en ny sjanse, men avslutningen fra kloss hold gikk rett på gjestekeeper Nikita Haikin.

Rosenborg spilte kvartfinale i mesterligaen mot Juventus i 1996/97-sesongen. Flere andre norske lag nådd det stadiet i andre europacuper. Glimt greide ikke bli historiske.

(©NTB)

Flere nyheter: