Menu
Kristoffer Olsson viste sin takknemlighet til fansen da han ble takket av i FC Midtjylland nylig. Foto: Bo Amstrup / Ritzau Scanpix via AP / NTB

Hjerneslag-rammede Olsson tilbake på fotballbanen – trener med 2.-divisjonslag

Kristoffer Olsson (29) var rask med å varsle at han skal spille fotball igjen etter å ha blitt rammet av flere blodpropper i hjernen i fjor. I dag trener han med barndomsklubben IK Sleipner.

Av NTB | 11.04.2025 10:51:59

Medisin og helse: Det forteller Sleipners sportssjef, Calle Svensson, til Aftonbladet. Lokalavisen Norrköpings Tidningar var først ute med å melde om Olssons «comeback».

Den daværende Midtjylland-proffen og svenske landslagsspilleren falt om i sitt eget hjem på grunn av hjerneslag i februar i fjor. Han lå i respirator i en måned og ble utskrevet fra sykehuset først i august – et halvt år etter den akutte episoden.

Olsson hadde underveis uttalt at han var sikker på at han skulle komme tilbake til toppfotballen.

– Det er klart at man ønsker å være tilbake så fort som mulig og kjempe for å komme dit. Men jeg er ikke stresset over det. Det må ta den tiden det tar. Vi får se når det skjer, sier han.

Nå trener han med Sleipner. Klubben ønsker å hjelpe ham på reisen tilbake til eliten, forklarer sportssjef Svensson.

– Akkurat nå har han gjort én trening. Ut fra at det var veldig ille for ikke så lenge siden, tenker jeg at … det er klart at det hadde vært en drøm for oss å se Kristoffer Olsson i en Sleipner-trøye, det forstår nok alle. Men noe slikt må komme fra «Koffe» selv, kjenner jeg.

Svensson fortsetter:

– Vi tar det nok dag for dag. Han trener med oss fredag også. Etter det vet jeg ikke mer, men det må skje på Koffes vilkår.

– Man ser jo umiddelbart at det er en utrolig god fotballspiller som skal spille på et helt annet nivå enn 2. divisjon. Hadde jeg ikke visst bakgrunnen, kunne jeg aldri ha tippet det. Det er jo en spiller av landslagskvalitet som kommer inn på en divisjon 2-trening. Det er ganske tydelig i hans aura, person og kvalitet, sier Svensson.

Sleipner har lyst å klatre i divisjonssystemet, og derfor avslører Svensson at han har en liten drøm.

– Om jeg får drømme litt, så er det klart at «Koffe» er med på hele den reisen og signerer en type livstidskontrakt med oss.

Kristoffer Olsson har spilt 47 landskamper for Sverige, den hittil siste i 2023.

Olsson ble takket av i Midtjylland og var til stede og ga sin hyllest til klubbens tilhengere i forbindelse med en superligakamp i slutten av mars.

Sportssjefen har allerede latt seg imponere over Olssons ferdigheter og mener han hører hjemme på et mye høyere nivå enn det Sleipner spiller på.

(©NTB)