reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Johannes Høsflot Klæbo var best i onsdagens verdenscupsprint i Tallinn. Foto: Christoffer Andersen / NTB

Klæbo avgjorde verdenscupen med sprintseier i Tallinn – Amundsen på delt 2.-plass

Johannes Høsflot Klæbo vant verdenscupsprinten i Tallinn og har sikret seg sammenlagtseieren i verdenscupen.

Av NTB | 19.03.2025 19:51:50

Sport: Hans nærmeste konkurrent Edvin Anger måtte komme på pallen for å holde liv i sin teoretiske mulighet til sammenlagtseier foran de to siste rennene i Lahti, men han måtte nøye seg med 5.-plass.

Klæbo vant etter en mektig spurt. Det ble dødt løp om 2.-plassen mellom Harald Østberg Amundsen og franske Jules Chappaz, 18 hundredeler bak vinneren. Tross langvarige studier av målfotoet var det ikke mulig å skille dem. Det var tre nordmenn i finalen, men Erik Valnes ble hektet av tidlig og ble nummer seks.

– Det blir alltid tett her. Det er en vanskelig løype, men det er også gøy. Vi vil gå flere av disse bysprintene, sa Klæbo i intervju med arrangøren.

Klæbo tok sin 96. verdenscupseier og den 57. i sprint.

Fem av sju nordmenn tok seg videre fra kvartfinalene. Der ble det norsk tredjeplass i fire av fem heat, og av dem gikk Oskar Opstad Vike og Ansgar Evensen videre på tid, mens Matz William Jenssen og Even Northug ble utslått.

Fire nordmenn gikk i det første semifinaleheatet. Klæbo tok en trygg seier foran Pellegrino, mens Valnes og Amundsen ble tre og fire med gode tider etter at Lucas Chanavat falt på oppløpet. Evensen ble utslått.

Det ble også Vike med femteplass i det andre semifinaleheatet.

– Det er ikke lett å skulle slå Johannes og Lucas. Det ble for tøft, dessverre, sa Northug til Viaplay.

Amundsen kontrollerte det neste heatet og gikk videre sammen med Pellegrino, som fikk passere ham på de siste meterne. Vike tok tredjeplass på god tid og skjøv Northug ut av «lucky loser»-posisjon.

Valnes var overlegen i det tredje heatet, mens Jenssen ble tredje nordmann med tredjeplass i sitt kvartfinaleheat. I fjerde heat tok Evensen tredjeplassen og slo Jenssens tid med noen hundredeler.

Deretter vant Klæbo sitt heat både i kvartfinale og semifinale før han også vant finalen.

Verdenscupen avsluttes i Lahti med en ny sprint i fri teknikk fredag og 50 kilometer klassisk fellesstart søndag.

Lørdag er det lagsprint i Lahti.

Klæbo vant som han ville i første kvartfinaleheat og fikk med seg Chanavat direkte til semifinale. Northug gjorde et godt forsøk etter 29.-plass i kvalifiseringen, men en ustøhet på vei inn på oppløpet gjorde at han ikke kunne utfordre Chanavat om 2.-plassen, og tiden var ikke god nok.

Klæbo hadde bestetid i kvalifiseringen 0,43 sekund foran Chanavat, med Pellegrino på tredjeplass. Valnes ble nummer fire, Amundsen seks, Jenssen ti, Vike 13, Evensen 20 og Northug 29. Sistnevnte var 5,15 sekunder etter Klæbo og gikk videre med en margin på 0,37 sekund. Mattis Stenshagen startet ikke.

(©NTB)