Menu
Andreas Martinsen brukte harde ord om dommerne etter Storhamars 2-0-seier over Vålerenga i første NM-semifinale i ishockey. Foto: Lise Åserud / NTB

Storhamar slo Vålerenga 2-0 i tam NM-semifinale – Martinsen blåste ut mot dommerne

Storhamar slo Vålerenga 2-0 i første semifinale i NM-sluttspillet i ishockey. TV 2s kommentatorer reagerte på manglende tenning både på isen og tribunen.

Av NTB | 18.03.2025 21:41:46

Sport: – Jeg er enig med ekspertene. Det er litt tamt og litt dårlig hockeymatch til å være første semifinale mellom Storhamar og Vålerenga. Det er langt under pari på tenningsnivå, sa Håvard Salsten til kanalen i pausen før 3. periode.

Fyr ble det først da Andreas Martinsen etter kampen ble spurt av TV 2 om utvisningen han i sluttminuttene ble idømt for usportslig oppførsel.

– Det er sånn det alltid er. Like selvklart som at det er fullt av sand i Sahara er det at dommerne i norsk hockey er ræva. Det er sånn det er. De er ikke proffe, de er amatører. Vi kan ikke klage på dem, de gjør så godt de er, men de er ræva, sa han.

Storhamar innledet kampen best og satte Vålerenga-målet under press, men Vålerenga hadde begynt å yppe seg da Marcus Bryhnisveen scoret ledermålet etter 15.24 minutter. Hans skudd gikk inn bak en dekket VIF-keeper Mathias Arnkværn.

– Jeg kastet den inn, og det var bra trafikk, sa Bryhnisveen til TV 2.

Ellers leverte Arnkværn et par fenomenale redninger som gjorde at det sto bare 1-0 ved første pause.

Rett etter den situasjonen ble det i stedet 2-0 da et skudd fra Cole Schneider gikk mellom beina på Arnkværn.

I den siste perioden misbrukte Tim McGauley en stor sjanse til å skape ny spenning da han snaut åtte minutter før slutt kom helt alene gjennom, men Gran reddet.

I skuddstatistikken var det tosifret mot ensifret i alle de tre periodene. Storhamar hadde til slutt 49-22 (16-7, 18-8, 15-7).

– Det var en dårlig match, med dårlig intensitet og dårlig tempo. Det er skuffende da at vi ikke kunne gjøre det tightere og prøve å knipe en seier, sa han til TV 2.

– Det var vel motsatt av hva alle tenkte at det skal være mellom disse lagene. Men det er ikke alltid det tar av fra første match. Kanskje kommer fyrverkeriet etter hvert.

Martinsen hadde ikke bare meldinger til dommerne.

– Jeg var tent, jeg men de hadde ikke så mye å komme med, sa han.

Det er lag nummer en og fire i grunnserien som gjør opp om finaleplass. Det skilte 24 poeng mellom dem selv om Storhamar måtte tåle en poengstraff.

Storhamar tok seg til semifinale ved å slå Lørenskog fire ganger på rad, mens Vålerenga trengte seks kamper for å avslutte sesongen for Sparta.

Neste kamp er i Jordal Amfi torsdag. Det spilles annenhver dag helt til et lag har vunnet fire ganger.

I midtperioden hadde Villiam Haag et par gode forsøk på å utligne. Først sendte han i vei et skudd som gikk mellom beina på Trym Gran, men skled utenfor. Så hamret han et skudd i tverrliggeren bak Gran.

Vålerengas Martin Røymark var skuffet over hvordan kampen ble.

(©NTB)