USA og Ukraina venter på russisk respons på våpenhvileforslag
Mens de russiske angrepene på Ukraina fortsetter, venter USA på Russlands respons på et våpenhvileforslag som Ukraina har akseptert.
Politikk: Under samtaler med USAs utenriksminister Marco Rubio i Saudi-Arabia tirsdag gikk Ukraina med på et amerikansk forslag om 30 dagers våpenhvile og å jobbe videre med en avtale om mineraler. Rubio sa etter samtalene at ballen nå er hos Russland.
Onsdag svarte talsmannen for Kreml, Dmitrij Peskov, at de nå venter på at USA skal informere dem om våpenhvileforslaget.
– Vi antar at utenriksminister Rubio og rådgiver Steve Walz gjennom ulike kanaler i løpet av de kommende dagene skal informere oss om forhandlingene som fant sted, og forståelsen som er oppnådd, sier Peskov.
Han utelukker ikke en snarlig telefonsamtale mellom Vladimir Putin og Donald Trump om forhandlingene i Saudi-Arabia.
– Ukrainerne er klar for å stanse kampene, de er klar for å stanse skytingen, de er klar til å sette seg ved bordet, sa USAs utenriksminister Rubio tirsdag. Ifølge ham er det nå opp til Russland å si ja eller nei til forslaget.
USAs president Donald Trump sier han håper på en våpenhvile i Ukraina og sier landet har fått noen «positive meldinger», ifølge Reuters.
AP skriver at Trumps spesialutsending, Steve Witkoff, ventes å reise til Moskva denne uken. Der kan han komme til å møte Putin, ifølge en person med kjennskap til saken, men som ikke har tillatelse til å uttale seg offentlig.
Visestatsminister Oleksij Kuleba sier at lasteskipet med flagg fra Barbados, var i ferd med å laste hvete som skulle til Algerie da det ble truffet av ballistiske raketter fra Russland.
Ifølge det ukrainske militæret avfyrte Russland tre raketter og 133 droner i angrepene gjennom natten, skriver Reuters. Luftforsvaret skjøt ned 98 droner, mens 20 andre ikke nådde målene sine, trolig som følge av ukrainske luftvernsystemer, heter det i uttalelsen.
Minst én person ble også drept og fem såret i et droneangrep mot Kryvyj Rih, opplyser guvernør Serhij Lysak. Dette er president Volodymyr Zelenskyjs hjemby. Flere bygninger ble også skadet i et angrep på Dnipro.
– Hvis deres respons er ja, da vet vi at vi har gjort reell framgang, og at det er en reell mulighet for fred. Er responsen nei, er det svært uheldig, og det ville gjøre deres intensjon tydelig, sa han.
Han gjorde det også klart at avtalen må utformes slik at Ukraina føler at de kan avverge og hindre en framtidig invasjon.
Etter forhandlingene i Saudi-Arabia har USA gjenopptatt forsendelsen av våpen til Ukraina etter at Trump stanset det etter katastrofemøtet i Det hvite hus. Også delingen av etterretning er gjenopptatt.
– Alt avhenger av om Russland ønsker våpenhvile og ro, eller om de vil fortsette å drepe mennesker, sa Zelenskyj på en pressekonferanse onsdag.
– Jeg har understreket mange ganger at ingen av oss stoler på russerne, sa han videre.
Men han takker amerikanerne. Han sier at samtalene var svært positive, og at de hadde dekket alle de mest sensitive saksområdene.
Kilder i Kreml sier at det kan bli vanskelig for Putin å godta våpenhvileforslaget slik det foreligger. En kilde sier at Russland vil ønske å diktere betingelsene, siden de «gjør framgang på slagmarken».
– Russland rykker fram, så det blir annerledes for oss. Enhver avtale skal være på våre premisser, ikke amerikanske, skrev den russiske senatoren Konstantin Kosatsjev på meldingstjenesten Telegram.
Russland har tidligere ikke gjort noen innrømmelser, verken når det gjelder utsiktene til ukrainsk Nato-medlemskap, utstasjonering av europeiske fredsstyrker eller tilbaketrekning fra områdene de har okkupert.
Våpenhvileforslaget som ligger på bordet, omfatter en pause i kamphandlingene langs hele fronten.
Tirsdag gjennomførte Russland flere angrep i Ukraina og minst fem personer ble drept. Blant annet ble fire syrere drept i et angrep på et lasteskip i Odesa.
På vei hjem fra Saudi-Arabia sa Rubio at de skal sende våpenhvileforslaget til Moskva direkte, og om det blir avvist, vil det avsløre hvilke intensjoner Russland egentlig har.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier at han ikke har noen tillit til Russlands president Vladimir Putin i prosessen rundt våpenhvileforslaget.
Responsen fra Russland på våpenhvileforslaget har hittil vært tvetydig. Peskov gjorde det klart at det er viktig ikke å ta ting på forskudd, og at Russland venter på detaljerte opplysninger fra USA før de kan ta stilling.
(©NTB)