LIVESENTER
Menu
Resten av EUs energipakke blir ikke innført, sier statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Støre: Ikke aktuelt å innføre resten av den omstridte EU-pakken

Regjeringen eksploderte da Ap kraftfullt gikk inn for å innføre tre direktiver fra EUs nye energipakke. Men resten av pakken sier statsministeren nei til.

Av NTB | 30.01.2025 16:12:20

Økonomi og næringsliv: – I en situasjon med så stor ustabilitet i de europeiske kraftmarkedene, er det ikke aktuelt for Ap å innføre de øvrige fem direktivene i EUs fjerde pakke, sa Jonas Gahr Støre (Ap) på en pressekonferanse torsdag ettermiddag.

Noen timer før røk regjeringssamarbeidet, og Senterpartiet forsvinner nå ut av regjering som følge av uenighet om tre direktiver fra EUs energipakke. Det er snakk om fornybardirektivet, energieffektiviseringsdirektivet og et direktiv for energisparing i bygg, som det er flertall i Stortinget for å innføre nå.

Totalt er pakken på åtte rettsakter, men statsministeren avviser altså at det er aktuelt for Arbeiderpartiet å gå videre med resten.

– Vi har vårt eget kraftsystem. Hvert direktiv skal vurderes hver for seg, det er vårt ansvar. Slik det ser ut nå, er det ikke i norsk interesse, og det er saklig begrunnet. Jeg forventer at det er noe EU også forstår, det utfordrer ikke EØS-avtalens troverdighet, sa han.

– Vi gir dette tydelige budskapet: Det er ikke aktuelt å innføre dem i neste periode, la Støre til.

– Gjennom de siste dagene har det vært mye diskusjon om kraft og strøm. Det skjønner jeg, det har vært et tema siden krigen kom, kraftprisene skjøt i været.

Men direktivene handler ikke om det, ifølge ham.

– Det er tre direktiver vi er for, det er miljø, fornybar energi og enøk.

– Da jeg hadde møte med statsministeren i stad, og han meddelte at Arbeiderpartiet mener at de bør gå videre med å knytte oss tettere til EUs energimarked, så er konklusjonen for min del at det vil ikke Senterpartiet være med på, sa Vedum da han møtte pressen torsdag ettermiddag for å kunngjøre bruddet i regjering.

– Vi kommer til å være et saklig og konstruktivt opposisjonsparti, men vi kommer til å være helt tydelig at vi ønsker en endring i strøm- og energipolitikken, sa Sps parlamentariske leder Marit Arnstad.

Støre mener at de tre direktivene de nå vil innføre, er bra for Norge.

Avtroppende finansminister og Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum har gjort det klart at de ikke kunne gå med på innføringen av noen av direktivene i pakken.

(©NTB)

Flere nyheter: