reklame for Haugesund Hudpleieklinikk
Menu
Lagleder Håvard Werkland var med på å vinne sølv i Bocuse d'Or i Budapest i 2016 og i Lyon i 2017. I år ble det imidlertid ingen pallplass. Foto: Laurent Cipriani / AP / NTB

Ingen pallplass til Norge i Bocuse d’Or 2025

Det ble ingen pallplass til Norge i verdensmesterskapet Bocuse d´Or 2025. Men Håvard Werkland og resten av laget ble hyllet for beste tema på én av oppgavene.

Av NTB | 27.01.2025 19:21:42

Økonomi og næringsliv: Søndag og mandag har 24 land konkurrert i verdens mest prestisjefylte kokkekonkurranse i Lyon i Frankrike.

Etter å ha laget to serveringer til 16 personer på fem og en halv time ble det under medaljeseremonien klart at den norske prestasjonen ikke holdt til pallplass.

Tredjeplassen gikk til Sverige, andre til Danmark og første til Frankrike. Nordmennene ble imidlertid hyllet med en annen pris, nemlig beste tallerkenrett.

Til Lyon hadde han med seg commis Grunde Gillund og coach Christopher W. Davidsen. Der har hvert landslag hatt fem og en halv time på å tilberede og presentere én fatrett og én tallerkenrett for et internasjonalt dommerpanel.

Årets tallerkenoppgave hadde ørnefisk og europeisk hummer som råvarer, og det var denne oppgaven det norske laget fikk pris for. Prisen for beste tallerkenrett går til den deltakeren utenfor pallen som har høyest poengsum i den kategorien.

TV 2 skriver at deres fotograf på stedet observerte at en av dommerne plukket noe ut av munnen da de smakte på maten fra det norske laget. Dommeren skal ha vist fram biten til sidemannen.

Daglig leder i Stiftelsen Norsk Gastronomi, Arne Sorvig, sier til kanalen at det sannsynligvis er et hagl som er funnet.

– Dette er ville rådyr. Det er slike ting som skjer. Det ikke så uvanlig når det er villfanget rådyr, sier Sorvig og beroliger med at funnet trolig ikke har hatt noe å si for dømmingen.

Norge er den mestvinnende nasjonen i Bocuse d’Or, etablert av Paul Bocuse i 1987, med 13 medaljer. Det har fram til nå vært to flere enn Frankrike selv, men nå som franskmennene stakk av med seieren, puster de Norge i nakken.

Lagleder Håvard Werkland tok Norge til bronse under europamesterskapet i Bocuse d´Or i fjor og sikret dermed deltakelse i årets «kokke-VM». Når Werkland ikke konkurrerer, er han assisterende kjøkkensjef ved den kjente Michelin-restauranten Speilsalen på Britannia Hotel i Trondheim.

På fatoppgaven var råvaren rådyr. Fatretten til Norge besto blant annet av ravioli, rådyrsuppe og pai.

(©NTB)

Flere nyheter: