Moss nærmer seg Eliteserien – vant nervedrama mot Kongsvinger
Moss holdt unna med 3-2-seier mot Kongsvinger og er klar for siste hinder i kvalifiseringen til Eliteserien. Mossingene kan nå toppdivisjonen for første gang siden 2002 om de slår FK Haugesund.
Sport: Kongsvinger klarte i siste liten å karre seg til sjetteplassen i 1. divisjon som ga opprykkskvalifisering, men etter seire i kvalifiseringen mot Lyn og Egersund sa det stopp i Moss.
To KIL-selvmål og en god Sebastian Pedersen for Moss ble forskjellen på lagene, i en kamp der Kongsvinger klarte å skape spenning til siste slutt.
Moss scoret tidlig i begge omganger, etter seks minutter da en uheldig Jesper Grundt satte ballen i eget nett og etter 46 minutter da Sebastian Pedersen scoret via et KIL-bein etter en frekk vending.
Lucas Haren reduserte på straffespark like etter, men så scoret Kongsvinger et nytt selvmål da Fredrik Holmé sendte ballen i eget nett etter et lurt overhopp av Pedersen.
Etter en drøy time scoret Harén igjen, på et mål som muligens var offside, men til tross for noen gode KIL-sjanser mot slutten ble det ingen flere mål.
Nå skal Moss ut i en dobbeltkamp mot klubben som ender på 14.-plass i Eliteserien, som etter all sannsynlighet blir Haugesund. Kampene spilles torsdag og søndag kommende uke.
Moss har ikke spilt i toppdivisjonen i Norge siden 2002 og var helt nede i 3. divisjon i 2017.
(©NTB)