80-årsdagen for atombomben markert med stille bønn i Hiroshima
80 år etter atombomben over Hiroshima advarer byens ordfører mot militær opprusting. Markeringen av dagen startet med en stille bønn.
Krig og konflikter: På en varm sommerdag i den japanske byen ble det holdt en stille bønn klokken 8.15, det samme klokkeslettet som atombomben Little Boy ble sluppet over Hiroshima 6. august 1945.
Tjenestemenn, studenter og overlevende la deretter ned blomster på krigsminnesmerket. I bakgrunnen står ruinene av en bygning med en karakteristisk kuppel, et minne om ødeleggelsene og skrekken som rammet byen for 80 år siden.
I en tale advarer ordfører Kazumi Matsui om «en akselererende trend i retning militær oppbygging over hele verden». Dagens bakteppe er krigen i Ukraina og kaos og krig i Midtøsten.
– Denne utviklingen ser fullstendig bort fra lærdommen verdenssamfunnet skulle hatt med seg fra tragediene opp gjennom historien. Den truer med å velte det fredsbyggende rammeverket sp mange har jobbet så hardt for å skape, sier Matsui.
Angrepet i Hiroshima endte opp med å kreve rundt 140.000 mennesker livet, ikke bare i eksplosjonen og ildkulen som fulgte umiddelbart etterpå. Strålingen fortsatte å ta liv i tiden etter bombingen. Tre dager senere slapp USA den andre atombomben – Fat Man – over Nagasaki, i et angrep som tok 74.000 liv.
Japan overga seg 15. august og markerte dermed slutten på andre verdenskrig.
(©NTB)