Menu
27 personer ble sendt til sykehus for behandling etter at en bil kjørte inn i en folkemengde i sentrum av Liverpool mens byen feiret at fotballklubben Liverpool sikret seriegullet i Premier League. Foto: Danny Lawson / PA / AP / NTB

47 skadet i massepåkjørsel i Liverpool

27 personer ble sendt til sykehus etter at en bil kjørte inn i en folkemengde i Liverpool. 20 personer fikk behandling på stedet, opplyser nødetatene.

Av NTB | 27.05.2025 00:12:50

Ulykker og naturkatastrofer: Ambulansetjenesten sier det er fire barn blant de skadede. To av dem som ble sendt til sykehus – en voksen og ett barn – beskrives som alvorlig skadet.

Politiet sier de ikke etterforsker saken som terror, og at det fremstår som en enkeltstående hendelse. En 53 år gammel hvit mann av britisk opprinnelse fra Liverpool-området er pågrepet, opplyste politiet ved 20-tiden.

– Vi ser ikke etter noen andre i tilknytning til dette, sa visepolitimester Jennifer Sims på pressekonferansen, som ble holdt rundt midnatt norsk tid.

Politiet ber folk la være å spre videoer fra massepåkjørselen og ber publikum unngå spekulasjoner om saken.

Statsminister Keir Starmer og justisminister Yvette Cooper ble holdt orientert om utviklingen etter massepåkjørselen.

– Scenene i Liverpool er forskrekkelige. Mine tanker er med alle de som er skadet eller berørt. Jeg vil takke politi og nødetater for deres raske og pågående respons på denne sjokkerende hendelsen. Jeg holdes orientert om utviklingen og ber om at vi gir politiet den plassen de trenger for å etterforske, skrev Starmer på X.

Flere nordmenn er til stede i Liverpool, blant annet kommunikasjonstoppen Sigbjørn Aanes, som var på en restaurant like ved stedet.

– Det var mange som gråt og som var i sjokk, forteller han til VG.

– Jeg ser bare blålys, og vi slipper ikke ut. Døren går inn i det avsperrede området, sa han til Nettavisen.

Påkjørselen skjedde i gaten Water Street kort tid etter klokka 18 lokal tid, i etterkant av at fotballklubben Liverpool hadde feiret seriegullet i Premier League i en parade. Mange tusen Liverpool-fans var samlet i byen for feiringen.

Også fotballklubben Liverpool, en rekke andre fotballklubber og politikere har uttrykt sin medfølelse med de berørte og sjokk over det som har skjedd.

Flere nyheter: