466 arrestert i London for å støtte terrorstemplet Palestina-gruppe
Politiet arresterte lørdag 466 personer som demonstrerte for gruppen Palestine Action, som ble forbudt tidligere i år.
Krig og konflikter: Et betydelig antall folk møtte opp foran det britiske parlamentet for å vise sin støtte til gruppen Palestine Action, som er en forbudt gruppe, opplyser London-politiet til Sky News.
Gjennom hele dagen arresterte politiet demonstranter ved Parliament Square og Whitehall.
Klokken 22 norsk tid skriver Metropolitan Police at plassene er ryddet og at 466 personer ble arrestert.
De pågrepne ble tatt med inn av politiet, registrert og dimittert. De som ikke ville oppgi personalia ble satt i varetekt.
Demonstrantene samlet seg ved Parliament Square sentralt i London, rett foran det britiske parlamentet. Politiet varslet tidlig at de kom til å innbringe alle som viste støtte til gruppen.
Medlemmer av gruppen har gjennom en rekke demonstrasjoner forårsaket skade til en verdi av flere millioner pund, ifølge politiet. Forbudet innebærer at man ikke får promotere gruppen, arrangere møter eller bære gruppens logo offentlig. Andre ulovlige grupper er Hamas, al-Qaida og IS.
FN har tidligere kalt det britiske forbudet et «bekymringsfullt misbruk» av loven, og FNs menneskerettssjef Volker Türk har bedt Storbritannia oppheve forbudet.
Ytterligere åtte personer ble arrestert for andre forhold, blant dem fem for forulemping av politiet, skriver politiet i en oppdatering.
5. juli trådte et forbud mot gruppen i kraft med hjemmel i antiterrorlovgivning, og det ble straffbart å vise støtte for organisasjonen med en strafferamme på fengsel opp til 14 år. Det skjedde etter at gruppen tidigere i sommer ødela to britiske militærfly i forbindelse med en demonstrasjon.
(©NTB)