30 arrestert under voldelig demonstrasjon mot innvandring i Nederland
30 personer er arrestert og to politibetjenter ble skadet under en voldelig demonstrasjon mot innvandring i Haag i Nederland.
Krig og konflikter: Tusenvis av personer deltok i demonstrasjonen, som ble arrangert av en høyreaktivist, med krav om strengere innvandringspolitikk. Myndighetene vil ikke utelukke ytterligere arrestasjoner de neste dagene når de har fått gjennomgått videomateriale.
Demonstrasjonene endte i voldelige sammenstøt med politiet, der det ble kastet steiner og flasker. Politiet tok i bruk tåregass og vannkanoner for å få kontroll på demonstrantene.
Det ble også satt fyr på en politibil, og demonstrantene blokkerte en motorvei.
Ifølge lokale medier ble det også knust ruter på hovedkontoret til sentrum-venstrepartiet D66, som mange på ytre høyre mener tjener en «progressiv elite».
Om litt over en måned er det valg i Nederland. Ytre høyre-lederen Geert Wilders, som er en sterk motstander av innvandring, leder an på meningsmålingene. Wilders var invitert til å holde tale under demonstrasjonen, men deltok ikke. I en melding på X omtalte han volden som uakseptabel.
(©NTB)