
Verdensmester Frankrike boikotter ikke Qatar-VM
Verdensmester Frankrike kommer ikke til å boikotte fotball-VM i Qatar neste år. Det gjorde landets fotballpresident Noel Le Graet klart tirsdag.
Sport: – Qatar ble utpekt som VM-vert for lenge siden, av ansvarlige mennesker. Vi trekker ikke arrangementet i tvil året før det skal avvikles. Frankrike kommer til å delta i Qatar dersom vi kvalifiserer oss, sa Le Graet til nyhetsbyrået AFP.
Spørsmålet om boikott stilles i ulike land etter at en rekke norske eliteklubber, med Tromsø i spissen, har tatt til orde for norsk boikott av mesterskapet. Det gjøres blant annet med bakgrunn i forholdene gjestearbeidere som bygger VM-anleggene lever og jobber under.
Avisa The Guardian skrev nylig at flere enn 6500 arbeidere fra fem asiatiske land har mistet livet i Qatar siden 2010, da landet ble tildelt VM.
Beskyldningene om korrupsjon i søkerprosessen er også blant ankepunktene mot Qatar.
Den europeiske VM-kvalifiseringen starter denne måneden.
(©NTB)