
USA fratar Russland status som foretrukket handelspartner
USA fratar Russland statusen som foretrukket handelspartner, sier president Joe Biden, som også kunngjør forbud mot import av flere russiske varer.
Økonomi og næringsliv: På en pressebrifing fredag sa Biden at det heretter blir forbudt å importere blant annet vodka, diamanter og sjømat fra Russland.
Å oppheve Russlands status som foretrukket handelspartner åpner for innføring av toll på varer som importeres fra Russland.
Det ventes at EU og G7 kommer til å gjøre det samme.
Beslutningen kommer i kjølvannet av Russlands invasjon og pågående offensiv i Ukraina.
Ved å legge toll på russiske varer kan landene øke det økonomiske presset på Russland, som allerede er rammet av omfattende sanksjoner. Det er blant annet innført eksportkontroll, restriksjoner på banker og målrettede sanksjoner mot enkeltpersoner og selskaper knyttet til Russland og landets ledelse.